Monarchia Austro-Węgier Jak zacząć?


Spis treści

 1. WPROWADZENIE
 2. ROZPOCZĘCIE PRZYGODY
 3. KARIERA POLITYCZNA
 4. KARIERA DZIENNIKARSKA
 5. KARIERA PRAWNICZA
 6. DZIAŁALNOŚĆ KULTURALNA
 7. KARIERA NAUKOWA
 8. KARIERA SPORTOWA
 9. SŁUŻBA WOJSKOWA
 10. KARIERA BIZNESOWA
 11. SŁUŻBA DYPLOMATYCZNA
 12. ZAKOŃCZENIE

Zapisałeś się do naszych ukochanych Austro-Węgier i nagle pojawia się pytanie – co właściwie tutaj robić? Ten skromny przewodnik ma za zadanie ułatwić Ci decyzję, a przy okazji z pewnością odkryjesz w sobie niezliczone, ukrywane dotąd talenty. Wychodzimy bowiem z założenia, że osoby, które do nas trafiają, są niezwykle wartościowe, mają wiele do powiedzenia na różne tematy, a przede wszystkim – są wspaniałymi ludźmi i zawsze znajdą u nas coś dla siebie. Jeżeli się do nas zapisałeś,to w Twojej skrzynce odbiorczej już czeka wiadomość powitalna. W ten sposób staramy się pokazać, że jesteś dla nas osobą wartościową i cenną. Jesteśmy przekonani, że chciałbyś już zacząć coś robić w Austro-Węgrzech i zadaniem naszego poradnika jest ułatwić Ci to i uprzyjemnić. Jest to gwarantowane, że po pewnym czasie tak bardzo spodobają Ci się Austro-Węgry, że trochę zaczniesz żałować, iż nie jest to świat realny. Tak naprawdę – jest to najmniejsza przeszkoda. Nikt u nas nie powie, że to, co sobie wyobrażamy, nie jest prawdziwe. Przeciwnie – są to tak samo prawdziwe emocje i przeżycia, jak w świecie realnym.

ROZPOCZĘCIE PRZYGODY


Przede wszystkim – wejdź na nasze forum i przywitaj się z mieszkańcami. Możesz być pewien, że nie pozostaniesz długo anonimowy i z pewnością już wtedy zaczną się pojawiać pierwsze oferty zatrudnienia w Austro-Węgrzech. Inaczej niż w życiu realnym, tutaj praca to niekoniecznie nudne siedzenie osiem godzin za biurkiem – tutaj praca to kreatywność, działalność na rzecz rozwoju, odkrywanie własnych zdolności. Każdego dnia jest inaczej, zwykle po prostu jeszcze ciekawiej. Warto zastanowić się – kim chciałbyś być? Austro-Węgry dają niezliczone możliwości. Nawet najstarsi z nas nie znają ich wszystkich, bo wciąż ktoś prezentuje nowe pomysły na życie w mikroświecie. W tym przewodniku postaramy się przedstawić jak najwięcej dróg, które możesz obrać w naszej rzeczywistości. Jednocześnie możemy zapewnić, że aktywna działalność na różne sposoby jest u nas zawsze jakoś nagradzana – można otrzymać tytuły arystokratyczne, medale, ordery, a nie bez znaczenia jest też powszechne poważanie, jakim cieszą się osoby zasłużone dla Austro-Węgier.

KARIERA POLITYCZNA


Dla wielu osób – kwintesencja życia w każdej mikronacji. Polityczne kłótnie, spory, debaty, wybory… dla ogromnej części ludzi jest to chleb powszedni. Austro-Węgry to duży kraj, w którym nie jest tak łatwo od razu zaistnieć na scenie politycznej. Poziom trudności zależy też od miejsca, w którym się mieszka i od tego, jakiej narodowości wirtualnej się jest. Aby wejść do wielkiej polityki, warto najpierw zainteresować się pracą w którymś z rządów krajowych. Austro-Węgry składają się z wielu części składowych - każda z nich ma swoje podforum. jest w nich dość łatwo znaleźć pracę i rozpocząć karierę polityczną, przy okazji pokazując swoje zdolności i umiejętności.
Skomplikowane? Zapewne tak, ale pocieszę Cię – nie trzeba tego wszystkiego wiedzieć. Wystarczy podstawowa wiedza o całych Austro-Węgrzech i o swoim regionie. W chwili, gdy Twoja kariera polityczna nabierze rumieńców, będziesz mógł zająć się polityką austro-węgierską. Na czele państwa stoi Monarcha, który jest austriackim cesarzem i węgierskim królem jednocześnie. Sprawuje on władzę wykonawczą wraz z Cesarskim i Królewskim Rządem. Władzę ustawodawczą sprawuje Parlament, składający się z dwóch izb – Zgromadzenia Parlamentarnego oraz Rady Monarchii. Obydwie izby nie są wybierane w wyborach, a jedynie składają się z odpowiednich izb parlamentów Przed- i Zalitawii. Ukoronowaniem kariery politycznej może być posada Premiera Cesarskiego i Królewskiego Rządu lub któregoś z ministrów, ale czasem – w przypadku osób doskonale znających prawo – jest to kontynuowanie kariery we władzy sądowniczej. Sprawują ją u nas dwa sądy pierwszej instancji – cesarsko-królewski (dla Przedlitawii) oraz królewsko-węgierski (dla Zalitawii) oraz jeden drugiej – cesarski i królewski Sąd Najwyższy.

KARIERA DZIENNIKARSKA


Aby politycy, mogli zaistnieć, muszą istnieć media. W Austro-Węgrzech istnieje szereg różnych środków przekazu. Głównie jest to prasa, ale nic nie stoi na przeszkodzie, by założyć swoje radio czy telewizję. Regularnie ukazuje się zwykle kilka tytułów prasowych, w tym także państwowa agencja Monarchie Zeitung/Monarchia Újság, co oznacza po prostu Gazetę Monarchii, w której każdy może pisać. Nic nie stoi też na przeszkodzie aby założyć własne medium! Nasze media ukazują się na stronie głównej Monarchii – każde dostaje swoją kategorię, w której może publikować materiały. Austro-Węgry jako jeden z niewielu krajów stosują zasadę „co zostało napisane, miało miejsce”, co oznacza, że media mogą „bawić się w Boga”. Co to oznacza? To, że media dosłownie kreują rzeczywistość. Piszą więc na przykład, że pod Pragą miał miejsce wypadek, Jego Cesarska i Królewska Mość miał romans (ocenzurowano), w Wiener Neustadt protestują pracownicy fabryki zbrojeniowej, żołnierze odbywają manewry, ktoś po spożyciu alkoholu zdemolował dwanaście knajp, albo że rozbił się samolot – to wszystko można zmyślić i podać ludziom do wiadomości. Na podstawie tego tworzą się dyskusje, ludzie mają o czym rozmawiać i życie się toczy, zyskując na różnorodności. A że przy okazji Dwór będzie zawstydzony, albo Rząd Jego Majestatu będzie musiał się gęsto tłumaczyć – cóż, życie! Nasze media często piszą nie tylko o bieżących wydarzeniach. Nic nie stoi na przeszkodzie, by pisać o kulturze, o podróżach, o armii czy o historii. W Austro-Węgrzech bardzo lubimy czytać media różnorodne, nie zajmujemy się tylko polityką. Kreujemy w ten naszą rzeczywistość, która potrafi zaciekawić i zdumieć najbardziej nawet wybredne gusta.

KARIERA PRAWNICZA


Jak wspomnieliśmy w części dotyczącej kariery politycznej, można u nas również zostać prawnikiem. Oczywiście są osobne studia prawnicze na naszym uniwersytecie, ale <ożesz zacząć swoją karierę prawniczą bez wykształcenia, a li tylko z samego zamiłowania do prawa. Wielu Austriaków i Węgrów zresztą studiuje dziś realnie prawo, a zachęciła ich do tego właśnie nasza Monarchia. Taka działalność oznacza, że prowadzisz swoją kancelarię prawną, a możesz być kimkolwiek tylko chcesz – i zajmować się, czym chcesz. Podobnie, jak w przypadku kariery politycznej, ukoronowaniem kariery prawniczej może być orzekanie w austro-węgierskich sądach bądź też praca w charakterze prokuratora. Bez względu na Twoje zainteresowania, możesz nam wierzyć, że podjęcie kariery prawniczej pomaga także w realnym życiu!

DZIAŁALNOŚĆ KULTURALNA


Austro-Węgry słyną także z tego, że wiele dzieje się w dziedzinie kultury. Ścierają się tu bowiem najróżniejsze szczepy i ludy – Niemcy, Węgrzy, Czesi, Polacy, Chorwaci, Rusini, Żydzi, Cyganie – to tylko kilka elementów wielkiej mozaiki kultur, jaką tworzy stara Monarchia. Mamy niezwykle bogatą historię, z której czerpiemy wspaniałe tradycje. Nigdzie indziej nie organizuje się tak często jakiegoś balu czy choćby małego bankietu. W Austro-Węgrzech jest bardzo wiele knajpek czy uzdrowisk, które można odwiedzić i pogawędzić na wiele różnych tematów, także o kulturze. Państwo bardzo mocno wspiera artystów i działaczy kulturalnych. Zawsze oferujemy miejsce w galeriach i na wystawach, jeżeli ktoś chce przedstawić swoje prace plastyczne, opowiadania czy książki. Przy okazji – nie sposób nie pochwalić się, że w swoich szeregach mamy już co najmniej dwóch autorów książek – Gyulę Bathora („Wojna galicyjska”) i Piotra Galika („Pierwsza wojna światowa na starych pocztówkach”), w Austro-Węgrzech wydano także pracę „Austriacki ród Habsburgów” oraz epos „Akilon”. Cesarskie i Królewskie Ministerstwo Kultury i Promocji niezwykle często wydaje bardzo ciekawe także wystawy okolicznościowo-historyczne, poświęcone historii Austro-Węgier. Między innymi na przykład wystawę o insygniach cesarskich, Franciszku Józefie I czy o Odsieczy Wiedeńskiej. Z okazji Pięciolecia Monarchii Austro-Węgier została także uruchomiona strona słynnej Filharmonii Wiedeńskiej znajdującej się w budynku Wiener Musikverein, gdzie posłuchać można muzyki familii Straussów oraz Wolfganga Amadeusza Mozarta… W planach jest także kino, które ma skupiać wszelkie filmy związane z Austro-Węgrami, jakie udało się dotąd zebrać.

KARIERA NAUKOWA


W Austro-Węgrzech funkcjonuje Cesarski i Królewski Uniwersytet Wielki, który posiada cztery wydziały: Ekonomii, Historii i Kultury Austro-Węgier, Nauk Ścisłych oraz Prawa i Stosunków Międzynarodowych. Jest on dość młodą placówką naukową, przez co nietrudno uczestniczyć w jego dynamicznym rozwoju. Jest to także największa szkoła w Austro-Węgrzech, kontynuująca tradycje takich placówek, jak Uniwersytet Wiedeński, Uniwersytet Budapeszteński, Uniwersytet Karola w Pradze czy Uniwersytet Jagielloński. Największą innowacją placówki jest stworzenie wspominanego już Wydziału Nauk Ścisłych, co rzadko zdarza się na uniwersytetach w naszym świecie. Uniwersytet jest dość elitarną szkołą, dbającą o swój poziom, jak i o poziom swoich studentów. Nic nie stoi na przeszkodzie, by założyć także własną uczelnię i prowadzić ją we własnym zakresie. Co oczywiste, także i w tym przypadku państwo austro-węgierskie pomaga takim placówkom naukowym zaistnieć na rynku i prowadzić swoją działalność. Generalnie jednak kariera naukowa nie jest popularna – dzięki temu znacznie łatwiej odnaleźć się w świecie nauki niż w innych dziedzinach życia austro-węgierskiego. Jednocześnie ten element naszej wspólnej zabawy daje mnóstwo satysfakcji – niekiedy powstają naprawdę imponujące prace naukowe, nagradzane gromkimi brawami. Warto dodać, że w czasie obchodów Pięciolecia naszej Monarchii na Uniwersytecie odbyły się aż dwa wykłady
okolicznościowe. Naukowcy w Austro-Węgrzech cieszą się często wielkim poważaniem i zasłużoną estymą.

KARIERA SPORTOWA


Austro-Węgry to państwo, w którym sport cieszy się wielkim poważaniem i szacunkiem. Spore sukcesy odnosi nasza reprezentacja piłkarska, określana czasem jako „Orły Tyrolu”. Mieliśmy zaszczyt kilka lat temu być gospodarzami pierwszego mikroświatowego Mundialu. Istnieje także wiele drużyn piłkarskich, które również nieźle sobie radzą na wszystkich światowych boiskach. Trzeba dodać, że wszystkie rozgrywki piłkarskie rozgrywają się w naszym świecie na internetowym menedżerze piłkarskim xperteleven.com. Aktualnie Austro-Węgierska Federacja Piłkarska i kluby w niej zrzeszone rozgrywają swoje mecze głównie za pośrednictwem Ligi Królewskiej wraz z innymi wielkimi klubami całego mikroświata. Ponadto, w Austro-Węgrzech istnieje Cesarski i Królewski Yachtklub z siedzibą w Trieście. Klub propaguje żeglarstwo i przymierza się do organizacji pierwszych mikroświatowych regat, a za sobą ma już organizację I Realnego Rejsu Żeglarskiego Mikronacji – w dwa tysiące dziesiątym roku władcy i szefowie rządów Surmenii oraz Austro-Węgier odbyli rejs jeziorami mazurskimi. Austro-Węgry dają także możliwość wykazania się narciarzom – wciąż istnieją plany, by w zimie zorganizować zawody narciarskie na jednym z symulatorów zjazdów na nartach, do których zaproszeni są wszyscy mieszkańcy Monarchii. Ponadto, istnieje nieograniczona ilość możliwości zorganizowania własnych zawodów w jakiejkolwiek dyscyplinie sportowej. Zawsze w takim przypadku można liczyć na wsparcie c. i k. Ministerstwa Kultury i Promocji.

SŁUŻBA WOJSKOWA


Cesarskie i Królewskie Siły Zbrojne to najlepsza armia, jaka istnieje w mikroświecie. Łączy w sobie piękne tradycje jeszcze z czasów Pierwszej Wojny Światowej i nowoczesną siłę, z jaką trzeba się liczyć. Nasze wojsko to jednocześnie spoiwo całej Monarchii, gwarantujące jej niepodległość i jedność. Karierę wojskową można rozpocząć na dwa sposoby – można po prostu zapisać się na stronie Cesarskich i Królewskich Sił Zbrojnych (cksz.austro-wegry.org), podpisując przysięgę wojskową jako szeregowiec i awansować na wyższe stopnie. Można także uczęszczać do Technicznej Akademii Wojskowej w Mödling (moedling.austro-wegry.org) i zdobyć od razu patent oficerski. W ramach Cesarskich i Królewskich Sił Zbrojnych funkcjonują: C. i K. Wojska Liniowe (K. u. K. Heer), C. i K. Marynarka Wojenna (K. u. K. Kriegsmarine) oraz C. i K. Siły Powietrzne (K. u. K. Luftfahrtruppen). Ponadto, w austriackiej części Monarchii działa cesarsko-królewska Obrona Krajowa (k. k. Landwehr), zaś w węgierskiej – królewskowęgierska Obrona Krajowa (m. kir. Honvedseg), przy czym na terenie Chorwacji-Slawonii działa królewsko-chorwacko-slawońska Domobrana (Hrvatsko Domobranstvo).
Sprawy wojskowe załatwia w Austro-Węgrzech c. i k. Ministerstwo Wojny, ono też wraz z dowództwem sił zbrojnych decyduje o wielu rzeczach. Na czele sił zbrojnych stoi Armee Oberkommando, w którego skład wchodzi Jego Cesarska i Królewska Mość jako głównodowodzący oraz Szef Sztabu Generalnego. Kariera wojskowa daje możliwość sprawdzenia się w roli organizatora, innowatora oraz twórcy – jest zdecydowanie interesującą ofertą dla tych, którzy pasjonują się militariami i historią. Ponadto, w Austro-Węgrzech bardzo cenimy sobie oficerów i żołnierzy jako obrońców naszego spokoju. W naszym świecie prawie nie ma wojen, ale to nie znaczy, że wojsko nie jest potrzebne. Cesarskie i Królewskie Siły Zbrojne z powodzeniem brały udział w pacyfikacji Powstania Skavlandzkiego, a nasz udział w tej operacji jest dziś podawany za wzór prowadzenia działań zbrojnych. Ponadto, Cesarskie i Królewskie Siły Zbrojne obecne są wszędzie tam, gdzie obecne są interesy Austro-Węgier – są więc niemal zawsze przy eksploracji nowych terenów, wspierają naszą politykę kolonialną. Jednym z elementów dbałości o nasze interesy na świecie jest owiane tajemnicą Cesarskie i Królewskie Biuro Ewidencyjne prowadzące Kundschaftsgruppe (Grupę Wywiadu), która zajmuje się zdobywaniem informacji o naszych przeciwnikach oraz dezinformacją innych państw. Niełatwo dostać się do takiej służby, ale pragniemy zapewnić, że taka droga kariery jest również możliwa.

KARIERA BIZNESOWA


W Austro-Węgrzech funkcjonuje wprawdzie dość prosty system bankowy, umożliwiający jedynie wymianę gotówki. Wszystko odbywa się za pośrednictwem Banku Austro-Węgierskiego, który jest jednocześnie emitentem naszej waluty, korony, na którą składa się sto halerzy bądź fillerów. Działalność gospodarcza jest jednak dość opłacalna, bowiem polega przede wszystkim na wyobraźni. Jeżeli więc uznamy, że spotkanie na czacie odbywa się w jednej z restauracji, to trzeba jej zapłacić za spożyty posiłek. Inaczej będzie nas ścigać właściciel, a co gorsza – zniszczymy opinię o sobie. Aby założyć taką firmę, należy założyć jej konto w banku, zdobyć kapitał startowy oraz zwrócić się do c. i k. Ministerstwa Skarbu o przyznanie numeru REGON. Istnieje u nas kilka typów przedsiębiorstw – firmy jednoosobowe, spółki jawne, partnerskie czy spółki skarbu państwa. Każdy z nich ma inne wady i zalety, można je poznać czytając Kodeks Prawa Gospodarczego (www.austro-wegry.org/infusions/articles/readarticle.php?article_id=353), który reguluje gospodarcze życie Austro-Węgier. Zawsze w razie wątpliwości można zwrócić się do kogoś z c. i k. Ministerstwa Skarbu. Zawsze w rozpoczynaniu działalności finansowej pomagają inne osoby, a także fundacje. Nie bój się więc poprosić o fundusze na kapitał początkowy na forum – zawsze ktoś Ci pożyczy albo podaruje. Wprawdzie możliwości działalności gospodarczej jest niezliczona ilość i może być Ci trudno wybrać. Postaramy się więc podać kilka z nich, byś mógł łatwiej podjąć decyzję. Może to być więc bank lub inna instytucja finansowa – wprawdzie potrzeba wielu pieniędzy na założenie takiej firmy, ale zyski również są ogromne. Inną opcją jest hotel lub restauracja – takie firmy często otrzymują duże zamówienia od instytucji państwowych, organizuje się tam bale i bankiety, a także toczą się istotne rozmowy. I wszystko to przy wybornej austro-węgierskiej kuchni i produktach naszego wspaniałego przemysłu winiarskiego, piwowarskiego i gorzelniczego – ceny wprawdzie są horrendalne, ale któż by nie zapłacił, by się pokazać w modnych wiedeńskich kawiarniach?
Biura projektowe służą zwykle wojsku. Wszystkim znane jest, że c. i k. Ministerstwo Wojny najchętniej sięga po produkcję krajową i w ten sposób austro-węgierskie firmy zbrojeniowe wraz ze wspominanymi biurami projektowymi mogą dorobić się fortuny. Stocznie również mogą liczyć na wiele kontraktów państwowych, ale także i zagranicznych – nie tylko bowiem Cesarska i Królewska Marynarka Wojenna potrzebuje coraz to nowych jednostek pływających. Wielką przyszłość mają towarzystwa ubezpieczeniowe – dość rzadko spotykane, a niezwykle potrzebne na wypadek utraty zdrowia, pracy czy majątku. Warto wszak wspomnieć, że słynne towarzystwo Generali powstało właśnie w Austro-Węgrzech. Budownictwo może brzmieć dość mało szlachetnie, ale w Austro-Węgrzech oznacza to umiejętność tworzenia stron internetowych. Firma, która będzie zajmować się tą działką, może liczyć na wielkie zyski i ogromny prestiż. Automobile to w Austro-Węgrzech popularny środek transportu, jednak rzadko kiedy importujemy obce samochody – dlatego, że u nas jeździ się po lewej stronie jezdni, poza tym uważamy, że nasze automobile są najlepsze na świecie. Z Austro-Węgier wywodzi się przecież Ferdynand Porsche czy Emil Škoda, a nie wolno zapominać, że nasz przemysł samochodowy wart jest zainteresowania. W Austro-Węgrzech istnieje dość rozbudowany system prawny, dzięki czemu pracę dla siebie mogą znaleźć kancelarie prawne. Nasze przepisy w tym zakresie są dość przejrzyste, a jeżeli interesuje Cię prawo i potrafisz się w nim odnaleźć – być może jest to praca dla Ciebie? Koleje wprawdzie są głównie państwowe – austriackie lub węgierskie – ale nie przeszkadza to istnieniu w ich ramach prywatnych linii, z których korzystałoby z pewnością wojsko, ale także i cywilne instytucje państwowe. Ponadto, Austro-Węgry jako pierwsze uruchomiły na Kontynencie Wschodnim Orient Express, który również czeka na prywatyzację. Kasyna to niezwykle dochodowa działka, zwłaszcza gdy przekona się Dwór, by zechciał zostawić tam część swojego majątku. Historia naszej przedsiębiorczości dowodzi, że kasyna odnotowały najszybszy i największy zysk. Nie ukrywamy, że w Austro-Węgrzech można także zostać oszustem finansowym. Nie będziemy tego ułatwiać i zdradzać, jak to zrobić, ale – co jasne – da się. Wspominamy o tym głównie dlatego, że to właśnie z Austro-Węgier wywodzi się słynny Viktor Lustig, „człowiek, który sprzedał wieżę Eiffel’a. Dwa razy.” To, co tu przedstawiliśmy, stanowi jedynie część możliwych dróg prowadzenia działalności gospodarczej. Są one niezliczone i tak samo, jak w innych dziedzinach, ogranicza Cię jedynie Twoja wyobraźnia. Nie bój się spytać, a nuż ktoś podsunie Ci jakiś ciekawy pomysł?

SŁUŻBA DYPLOMATYCZNA


Austro-Węgry przez kilka lat swojego istnienia zdążyły stworzyć tak zwaną wiedeńską szkołę dyplomacji, co oznacza specyficzny sposób prowadzenia polityki zagranicznej. Nie ma wprawdzie sformułowanych precyzyjnie jej wymagań, ale wprawne oko zdolne jest rozpoznać jej przedstawiciela w każdej placówce dyplomatycznej. Praca w cesarskim i królewskim Ministerstwie Spraw Zagranicznych daje wiele satysfakcji, interesujących kontaktów oraz prestiżu. Austro-Węgry jako kraj aktywny na arenie międzynarodowej są poważanym i szanowanym członkiem całej światowej społeczności. Wiedeń jest jednym z istotniejszych centrów dyplomacji, bardzo często goszczą tu ważne persony z innych państw. Jest to jednocześnie najważniejszy ośrodek polityki zagranicznej na Kontynencie Wschodnim.
Wciąż jednak w Austro-Węgrzech mamy kłopoty ze znalezieniem chętnych spełniających kryteria zatrudnienia w służbie dyplomatycznej. Wierzymy, że może to być zajęcie dla Ciebie – jeżeli chciałbyś zaistnieć w światowej dyplomacji, warto zainteresować się karierą ambasadora. Co jakiś czas c. i k. Ministerstwo Spraw Zagranicznych organizuje nabór do służby dyplomatycznej. Gorąco zachęcamy do podjęcia pracy w ambasadzie, konsulacie bądź w samym c. i k. Ministerstwie. Jesteśmy pewni, że wtedy zainteresują się Tobą także w Kundschaftsgruppe…

ZAKOŃCZENIE


Kończymy już nasz poradnik, który – mamy nadzieję – pomoże Ci znaleźć swoje miejsce w Austro-Węgrzech. Przedstawiliśmy tutaj podstawowe drogi i możliwości rozwoju w naszym państwie. Oznacza to, że Austro-Węgry oferują o wiele więcej wrażeń i opcji niż byliśmy w stanie tu wskazać. Jesteśmy państwem ludzi kreatywnych i kulturalnych. Państwem, gdzie nikt na ulicy nie zaczepi Cię ze złośliwym komentarzem. Państwem, które mając podstawy w starodawnej i staromodnej kulturze i tradycji, rozwija ją tak, by była godna nowych, innych czasów. Wierzymy, że Austro-Węgry dadzą Ci – tak jak nam – wiele niezapomnianych chwil. Dzięki naszemu państwu będziesz w stanie zrealizować siebie – zarówno na podstawie przedstawionych tu sposobów, jak i własnych, nieutartych dróg. Co oczywiste – zawsze, kiedy poprosisz pomoc, ktoś Ci tej pomocy udzieli. Wszyscy się tutaj szanujemy, lubimy i doceniamy swoją pracę. Jesteśmy wielką wspólnotą ciekawych, interesujących ludzi, którzy mają coś mądrego do powiedzenia. Jeżeli nasz poradnik pomógł Ci znaleźć swoje miejsce w naszym kraju – to wspaniale. Jeżeli jednak nie, to z przyjemnością wysłuchamy wszelkich uwag na naszym wspólnym forum.

Jak powiedziałby dziś Franciszek Palacky:

„gdyby Austro-Węgier nie było,należałoby je stworzyć”

My je tworzymy na nowo - razem z Tobą.