Dobrý deň, dámy a pani

(Erzsébet Thurzo) #1

Z prywatnego listu do Istvána:

"Vážený Brat, Kedves Batyom,
ufam, że Dobry Bóg zachowuje w zdrowiu Ciebie, Najdroższy Bracie, jak i Twą Małżonkę.
Wybacz długie z mej strony milczenie. Poślenimi czasami przebywałam we włościach mego J.O. Małżonka (świeć Boże nad jego duszą) w Zemplénie, gdzie (jak sam zapewne pamiętasz) czas płynie jakoby innym torem.

Winna Ci zatem jestem, Szanowny Bracie, słowo o poślednich wydarzeniach z mego życia.
Po mych zaślubinach z J.O. Małżonkiem (świeć Boże nad jego duszą) pozostaliśmy na jego ziemiach w górnym Zemplén oraz Sáros. Zapewniam Cię Bracie, że tereny te zyskują przy bliższym poznaniu jarem i latem, aniżeli wtedy, kiedyś widział je na podzim. Niestety mój J.O. Małżonek niedługo później zmarł na suchoty, zostawiając mnie samą z ogromnymi długami, jakie zaciąnął na gry w kości i karty. Zachowałam jedynie kilka mniejszych posiadłości a sama wyjechałam do Pozsony, gdziem była zakupiła mniejszą posiadłość przy dawnym Zamku Królewskim. Przebywam teraz w Pozsony a dzięki uprzejmności mej Szanownej Przyjaciółki Gertrud, która pozywa mnie na wiedeńskie salony, ma egzystencja jest wcale znośna.
Dzięki pomocy przychylnych mi przyjaciół, otwieram właśnie Dom Przyjemności przy ulicy Széplak, gdzie wcale przyjemny czas mogą strawić zarówno Damy jak i Panowie. Udało mnie się zhromadzić wielce ciekawe manuskrypty w języku Górnych Węgrzech, zatrudniłam własne modystki, ciastkarzy i sprowadziłam najlepsze węrzyny z Tokaju od naszych W. SZ. kuzynek i cognaki z Francyji. Będzie to nowe, ciekawe miejsce, niepowtarzalne w skali całej Monarchii. Pozywam Cię serdecznie wraz z W. SZ. Małżonką na odomknięcie tego miejsca. Z niekłamaną przyjemnością ugoszczę Was w mym skromnym apartamencie i pokażę wiedeńskie salony.
Czekam niecierpliwie na Twą pozytyną odpowiedź.
Wielce oddana, zawsze kochająca Siostra, etc. etc. etc.
Erzsi"

(Franz Joseph von Habsburg) #2

Witamy serdecznie w Monarchii! Nie pytam o miejsce pochodzenia, wszak widać jasno, że tam, gdzie mamy słowiański szczep węgierski, acz polecę lekturę naszego poradnika :).

(Borys Targersdorf) #3

Jadę :slight_smile:

(Moritz von Oranien-Nassau) #4

Witam Panią.

(Andrew von Habsburg, Herzog von Hohenberg) #5

Witam Wielmożną Pania
Serdecznie zapraszam do Tyrolu

• Element listy

(Erik Blume) #6

Byłbym kontent złożyć kiedyś wizytę :wink:
Swoją drogą, czytanie korespondecji najzupełniej prywatnej, wzbudziło ten rodzaj zainteresowania, co do którego nie wiem, czy mieć wyrzuty sumienia. Pozazdrościć Pani Bratu!