Działania zbrojne przeciw Tomisławowi II


(Henryk von Groc Hrychowicz) #1

Dzisiaj zgodnie z wydanymi rozkazami XVI Korpusowi CK Armii opanował i objął kontrolą obszaru Istrii. Oddziały wojska nie napotkały oporu, nieliczne uzbrojone grupy podporządkowane samozwańcowi Tomisławowi II na widok wojsk Austro-Węgierskich złożyły broń. Zlikwidowano administrację naznaczona przez Tomisława i przywrócono urzędy Księstwa Pobrzeża.


(Otto von Dubrovnik) #2

A więc jednak Tomisławunio kontroluje jakieś terytorium…

Królewska Straż Chorwacji włączy się do działań zbrojnych przeciwko uzurpatorowi.


(Henryk von Groc Hrychowicz) #3

Ósmego sierpnia oddziały IV Korpusowi CK Armii objęły na powrót pełną kontrolę obszar Slawonii, natomiast XV Korpusowi przejął kontrolę nad Dalmacją. Podobnie jak w Istrii zniesiono administrację naznaczona przez Tomisława, a oddziały mu wierne zostały rozbrojone. W Slawonii doszło do 9 potyczek z oddziałami Tomisłąwa które nie chciały złożyć broni. Wszystkie one zostały rozbite. W Dalmacji wojska Austro-Węgierskie stoczyły 7 potyczek i jedną większa bitwę w trakcie której oddziały Tomisława poniosły klęskę i zostały zmuszone do złożenia broni. Resztki buntowników umknęły na obszar Chorwacji. W tym samym czasie XIII Korpus którego zadaniem było opanowanie obszaru Chorwacji napotkał silniejszy opór. Mimo to po kilkunastu większych i mniejszych potyczkach i dwóch bitwach, do godzin wieczornych udało się opanować niemal całe terytorium Chorwacji. Pod kontrolą Tomisława pozostał jedynie obszar Zagrzebia i jego okolic.


(Henryk von Groc Hrychowicz) #4

Dzisiaj tuż po godzinie 16:00 żołnierze XIII Korpus armii Austro-Węgierskie po siedmiu dniach oblężenia wkroczyły do Zagrzebia. Ostatnie oddziały wierne Tomisławowi II skapitulowały, tym samym samozwaniec Tomisław II został obalony.


(Henryk von Groc Hrychowicz) #5

Po zajęciu miasta rozpoczęto poszukiwania Tomisława II, które niestety zakończyły się fiaskiem. Z rozpoznania wywiadu i ustaleń żandarmerii wynika, iż samozwaniec w chwili złożenia broni przez resztki wiernych mu oddziałów wymknął się ze swego pałacu sekretnym wyjściem i w przebraniu chłopa umknął w góry.

Zapewne będzie chciał niepostrzeżenie przekroczyć granice Monarchii. Jego śladem poszedł już specjalny oddział żandarmerii z zadaniem schwytania żywego bądź martwego.