Innsbruck


(Andrew von Habsburg, Herzog von Hohenberg) #1

Herb Innsbrucku

INNSBRUCK
miasto statutarne w Austrii, stolica kraju związkowego Tyrol oraz powiatu Innsbruck-Land, do którego jednak miasto nie należy.
Miasto położone jest 47°16′N 11°24′E

Położone jest na wysokości 574 m n.p.m. w dolinie rzeki Inn. Liczy 126 851 mieszkańców . Około 30 km na południe od miasta znajduje się przełęcz Brenner (1370 m n.p.m.).


(Andrew von Habsburg, Herzog von Hohenberg) #2

http://www.tyrol.com/images/g/i/c/d/7/i/h/w/n/o/a/-/xinnsbruck-in-winter.jpg.pagespeed.ic.9gi9e61gjU.jpg

Pierwsze zapiski o mieście pochodzą z 1187 roku i opisują je jako miejsce postoju w pobliżu przełęczy Brenner, najłatwiejszej wówczas drogi łączącej północ Europy z Włochami. Innsbruck szybko się rozwijał i już w 1239 r. otrzymał prawa miejskie od księcia Meranu.

W 1429 roku miasto stało się stolicą Tyrolu i przeżyło swój okres świetności po tym, gdy cesarz Maksymilian I Habsburg przeniósł do Innsbrucka dwór cesarski. Zbudowano wtedy zamki Hofburg i Ambras.

Podczas wojen napoleońskich Tyrol stał się częścią Bawarii, sprzymierzonej wówczas z Francją. Walczył jednak o niepodległość odnosząc istotne sukcesy, czego przykładem jest zwycięstwo pod Bergisel, gdzie pospolite ruszenie mieszkańców Tyrolu zwyciężyło połączone wojska bawarsko-francuskie. Ostatecznie po kongresie wiedeńskim Tyrol i Innsbruck zostały uznane częścią Austrii.


(Andrew von Habsburg, Herzog von Hohenberg) #3

Zamek Cesarski Hofburg

powstał w XIV wieku. Początkowo pełnił role obronne. Najważniejszy okres w historii zamku to lata 1495–1519 r. W tym czasie zamek został przebudowany na późnogotycką rezydencję cesarza Maksymiliana I, który przeniósł tu swój cesarski dwór. W latach 1520-1530 – powstały trzy dziedzińce: duży, mały i kuchenny. W latach 1536-1570 Hofburg zyskał barokowy wygląd (m.in. powstały malowidła ścienne na dziedzińcach). W latach 1754-1756 Maria Teresa Habsburg dokonała przebudowy zamku na styl rokokowy. Na jej cześć wybudowano kolumnę, na szczycie której znajduje się jej posąg. Rok 1918 przyniósł upadek monarchii Habsburgów. To wydarzenie kończy historię zamku jako miejsca o charakterze reprezentacyjnym. Zamek uznany został za jedną z trzech najważniejszych kulturalnych budowli Austrii obok wiedeńskich zamków Hofburg i Schönbrunn.

Cała zabudowa zamkowa obejmuje powierzchnię 26 300 m², jednak apartamenty cesarskie (27 pokoi na 2. piętrze budynku) udostępnione do zwiedzania obejmują ok. 2 150 m². Są wśród nich m.in.: sala balowa (Riesensaal), sale reprezentacyjne (pokój lotaryński), kaplica zamkowa, sypialnie cesarskie, salony (różowy i biały), pokój cesarzowej Sisi (Rodellzimmer), pokój chiński, salon z biedermeierowską kolekcją mebli i wiele innych. W zamkowych pomieszczeniach (np. w sali balowej, gotyckiej i barokowej piwnicy, w kaplicach) oraz na dziedzińcach odbywają się różne imprezy kulturalne


(Andrew von Habsburg, Herzog von Hohenberg) #4

Zamek Ambras

istnieje dzięki fundatorowi arcyksięciu Ferdynandowi II. To jeden z najważniejszych zabytków z bardzo bogatą kolekcją dzieł sztuki i przedmiotów codziennego użytku. Turyści zwiedzają kościół dworski z nagrobkiem cesarza Maksymiliana I; katedrę św. Jakuba z grobowcem Maksymiliana III
położony poza centrum miasta zaliczany jest do najbardziej znaczących zabytków Innsbrucka. Swoje kulturalno-historyczne znaczenie zawdzięcza osobie arcyksięcia Ferdynanda II (1529-1595). Bogate zbiory zamkowe obejmują: zbroje z kolekcji Ferdynanda II, przedmioty codziennego użytku, galerie portretów dynastii Habsburgów od Albrechta III (1349-1395) do cesarza Franciszka II (1768-1835), zbiór dzieł sztuki z okresu późnego średniowiecza oraz salę hiszpańską. Sala hiszpańska powstała w latach 1569-1572 jako sala balowa.

Ma 43 metry długości i jest jedną z najważniejszych sal wolnostojących okresu renesansu. Elementami szczególnej wartości są: bogato zdobione okna, 27 obrazów tyrolskich książąt, drzwi wejściowe oraz drewniane, częściowo pozłacane i intarsjowane kasetony


(Andrew von Habsburg, Herzog von Hohenberg) #5

kościół dworski (Hofkirche) z XVI wieku. z nagrobkiem cesarza Maksymiliana I

Nagrobek Cesarza Maksymilana I


(Andrew von Habsburg, Herzog von Hohenberg) #6

Katedra św. Jakuba (St. Jakob)

wybudowana została w stylu barokowym w latach 1717–1724. Na uwagę zasługują tu: obraz Matka Boska Wspomożenia Wiernych w głównych ołtarzu dzieło Lukasa Cranacha, freski i sztukaterie sklepienia braci Asamów, a także grobowiec Maximiliana III projektu Caspara Grasa z 1620

Główny ołtarz


(Andrew von Habsburg, Herzog von Hohenberg) #7

Goldenes Dachl (pol. Złoty dach)
uważany jest za symbol miasta. Znajduje się w Starym Mieście, które jest jedną z najlepiej zachowanych średniowiecznych starówek w całej Austrii. Goldenes Dachl miasto zawdzięcza cesarzowi Maximilianowi I. Powstał z okazji jego ślubu z córką księcia mediolańskiego Bianką Marią Sforza. Dach wykusza zdobi 2738 złoconych miedzianych gontów. Obecnie w budynku tym znajduje się muzeum (Museum Goldenes dachl).


(Andrew von Habsburg, Herzog von Hohenberg) #8

Wieża miejska – (Stadtturm),
budowana w latach 1442-1450. Codziennie grana jest z niej melodia na wzór krakowskiego hejnału. Widać z niej panoramę miasta oraz otaczające go wspaniałe góry.


(Andrew von Habsburg, Herzog von Hohenberg) #9

Wilthem
zabytkowe opactwo z kościołem zbudowane w latach 1651-1667.


(Andrew von Habsburg, Herzog von Hohenberg) #10

Starówka