Instytut Nowych Technologii

(Wiktor Maretzky) #1

Przy Uniwersytecie w Czernowitz, powstał Instytut Nowych Technologii. Założenie nowej placówki naukowej stało się możliwe, dzięki hojnemu mecenatowi Czerwonego Barona, który przeznaczył na rozwój instytucji wprost nieograniczone środki. Dyrektorem Instytutu został światowej sławy inżynier i wynalazca Nikola Tesla, ur. 10 lipca 1856 w Smiljanie (Chorwacja).

(Borys Targersdorf) #2

Towarzyszu Baronie jestem zainteresowany współpracą z Instytutem, budzi się do życia przemysł i potrzebujemy nowych technologii.

(Wiktor Maretzky) #3

Ja natürlich! Dyrektor instytutu, Pan Tesla zbiera zespół wybitnych naukowców z terenów byłej Monarchii. O wynikach naszych badań będziemy na bieżąco informować. W przyszłości będziemy zainteresowani współpracą gospodarczą z waszym krajem. Chętnie odsprzedamy naszą technologię za wasz węgiel.

(Borys Targersdorf) #4

No to jesteśmy po słowie.

(Thimoteus ik Hohentsolern) #5

Czerwony Baronie Królestwo Węgier jest zainteresowane współpracą z Instytutem. Mamy 3 naukowców którzy wyrazili chcęć pracowania w Instytucie. Jeżeli czegoś wam brakuję, możemy zawszę dostarczyć liniami kolejowymi.

(Wiktor Maretzky) #6

Dawać ich tu. Nicola przeprowadzi rozmowy kwalifikacyjne. Tymczasem pragnę poinformować o pozyskaniu dwóch nowych wybitnych umysłów dla naszego Instytutu. Są nimi: wynalazca-samouk Jan Szczepanik ( ur. 1872) - zwany “austriackim Edisonem”, oraz Stefan Banach (ur. 1892) - genialny matematyk. Obaj panowie pochodzą z Galicji.

(Jerzy III von Oranien-Nassau) #7

Ekhem… a moja zgoda? :imp:

(Wiktor Maretzky) #8

Zgoda??? Panie Regencie, jest coś o czym nie wiem? Wprowadziliście tam w Galicji niewolnictwo, czy też może powrócił feudalizm? Chyba żyją tam wolni ludzie, mogący sami decydować o sobie, jak sadzę?

(Jerzy III von Oranien-Nassau) #9

Ja nie zamierzam takich naukowców za granicę wypuszczać. Poza tym nieprawdopodobne jest aby Szczepanik zgodził się wyjechać. Realnie całe życie spędził w Galicji mimo wielu intratnych zagranicznych propozycji.

(Wiktor Maretzky) #10

Ośmielę się nie zgodzić z Pańskim wywodem. Herr Szczepanik często zmagał się z problemami finansowymi, uniemożliwiającymi mu pracę nad swymi wynalazkami. Pracował min. we Wiedniu, Dreźnie oraz Berlinie, gdzie łatwiej było o finanse. Dopiero tuż przed śmiercią powrócił do Tarnowa. W tym właśnie widzę jedną z przyczyn upadku Monarchii. Wybitne umysły były niedoceniane i musiały szukać szczęścia na obczyźnie.

A Bukowina to nie zagranica :wink:.

(Andrew von Lichtenstein) #11

Czy chcę, czy nie, muszę poprzeć Herr Maretzky. Herr Gubernatorze Galicji proponuję zaproponować leprze warunki Panu Szczepanikowi, to może wróci do Galicji.

(Borys Targersdorf) #12

A ja mam takie pytanie Baronie, czy w celu lepszej współpracy będzie możliwe otwarcie filii Instytutu w Krajach Koronnych ?

(Wiktor Maretzky) #13

Myślę, że tak. A docelowo, gdy sytuacja w Monarchii ustabilizuje się, Instytut przeniesie swoją siedzibę do Wiednia lub Budapesztu…

(Thimoteus ik Hohentsolern) #14

tylko budapeszt :smiling_imp:

(Borys Targersdorf) #15

Szukam ludzi chętnych do pracy w Instytucie. Szkoda aby taka inicjatywa legła w gruzach.