Kartki z kalendarza

(Franciszek Leopold I) #1

Szanowni!
W ramach projektu niezwykle bliskiego memu sercu - czyli C.i K. Towarzystwa Historycznego, oraz modernizacji naszych systemów informatycznych, przeglądam olbrzymi zbiór materiałów archiwalnych jaki zgromadził herr @Wiktor_Maretzky - cześć i chwała mu za to!
W przygotowaniu jest na razie podstawowe kalendarium, ale postanowiłem że tymczasem ku nauce i rozrywce mieszkańców jak i gości zagranicznych, zamieszczać będę swoiste “wycinki” z dawnych lat.
Zapraszam do zapoznania się i życzę dobrej zabawy!

Cesarskie i Królewskie Towarzystwo Historyczne
(Franciszek Leopold I) #2

August 14, 2005 (Europe: Warsaw)
JCKM Franciszek Józef II powołuje Geheime Regierungskonferenz - pierwszy w naszej historii organ doradczy i opiniodawczy najwyższych władz państwowych.

(Franz Joseph von Habsburg) #3

Boże, ale wstyd - cóż za amatorstwo, był ze mnie straszny dzieciak :-).

(Andrew von Habsburg, Herzog von Hohenberg) #4

A czy wiadomo Wasza Ekscelencjo co u WP @Wiktor_Maretzky ?

(Franciszek Leopold I) #5

Ja niestety nie, ale wydaje mi się że raz na jakiś czas przynajmniej do nas zagląda :slight_smile:

(Franciszek Leopold I) #6

Tymczasem:
August 15, 2010 (Europe: Warsaw)
(Wieloletni działacz polityki austro-węgierskiej, Riccardo von Rotberbg, przedstawia sprawozdanie z kongresu Liberalnej Partii Austro-Węgier: Sprawozdanie z I Kongresu LPAW « Prosto z prasy
10 lat temu sam byłem jej członkiem, i wydaje mi się (może WCKW @FJ2 pamięta lepiej, proszę mnie w takim wypadku poprawić) że była to najdłużej działająca partia polityczna mikronacyjnej Monarchii.

(Andrew von Habsburg, Herzog von Hohenberg) #7

Tak najdłużej działała, choć z przerwami

(Franciszek Leopold I) #8

To był okres kiedy mnie w kraju nie było, obawiam się.
Ciekawe co u Premiera Rotberga?

(Franz Joseph von Habsburg) #9

Podejrzewam, że mogło tak być :-). Oczywiście najbardziej zagorzałą walkę polityczną mieliśmy, kiedy istniała Partia Robotniczo-Chłopska i Zjednoczona Partia Prawicy, tyle że spierano się bardziej o politykę nad Dunajem nieobecną, np. pamiętam do dziś debatę o tym, czy podatki winny być progresywne czy liniowe, kiedy jeszcze nie mieliśmy systemu bankowego :-).

(Franciszek Leopold I) #10

August 23, 2008 (Europe: Warsaw)

Bardzo interesujący artykuł sprzed dekady, przypominam z przyjemnością

(Inger von Beillschmidt) #11

O, nie sądziłam, że jeszcze usłyszę nazwisko von Rotberg! Próbował mnie zwerbować do Liberalnej Partii Austro-Węgier, ale, o ile pamiętam, pozostałam bezpartyjna.

(Franciszek Leopold I) #12

Ale jeśli dobrze pamiętam, Frau Inger, zdobyła pani swego czasu mandat Delegatki do Zgromadzenia Parlamentarnego…

(Inger von Beillschmidt) #13

Ba, Wasza Cesarsko-Królewska Mość, byłam nawet przewodniczącą tegoż Zgromadzenia! Jedyna konkretna funkcja z jakiej dałam się wówczas zapamiętać.