Kontynuacja

(Wiktor Maretzky) #1

W ostatnich dniach wiele osób nagabuję moją stetryczałą osobę w sprawie ewentualnego wskrzeszenia Monarchii Austro-Węgierskiej. Oto moja odpowiedź:

Na tę chwilę jestem nieco sceptycznie nastawiony w kwestii reaktywacji Monarchii. Nie jestem w pełni przekonany na jak długo starczy wszystkim zapału i chęci. A nie chciałbym po kilku miesiącach, po raz kolejny urządzać pogrzebu. Ale, skoro ostało się nasze ostatnie forum, można by spróbować przeprowadzić kontynuację naszych dziejów. Za punkt wyjścia proponuję przyjąć jesień 1918 roku, kiedy to dokonał się żywot realnej Monarchii i zapanował chaos. Upadek władzy centralnej. Quasi-państwa tworzyły się i upadały z dnia na dzień. Nastąpiła totalna bałkanizacja.

Jeśli znajdą są chętni to proponuję, aby każdy wyciął sobie jakiś kawałek z terenów dawnej Monarchii (nie musi to być cała prowincja) i zaprowadził na nim ład i porządek. Typ rządów dowolny. A po powiedzmy roku, jeśli ktoś się ostanie oraz uda się przekonać sceptyków, będzie można pomyśleć o utworzeniu Odrodzonych Austro-Węgier. A wtedy przyrzekam osobiście udać się na kolanach do Rotrii, aby błagać o namaszczenie nowego Monarchy.

Dla ułatwienia wyboru zamieszczam kilka mapek: Podział administracyjny Węgier na Wikipedii: pl.wikipedia.org/wiki/Podzia%C5%82_administracyjny_W%C4%99gier

W tym temacie proszę zgłaszać chęć przejęcia pod opiekę jakiegoś obszaru. Nie musi to być to cała prowincja, może to być jakaś część z którą się najbardziej utożsamiamy i chcielibyśmy rozwijać. Zostanie wtedy utworzony odpowiedni dział na forum.

Zacznę jako pierwszy: Oznajmiam wszem i wobec, że przejmuję władzę nad Bukowiną i ustanawiam Bukowińską Republikę Rad.

III Posiedzenie Rady Nadzwyczajnej
(Andrew von Lichtenstein) #2

Jeżeli Panowie pozwolą zajmę się Tyrolem, a jeżeli to za mały obszar to cała Austrią. Decyzja zależy od Pana Wiktora Maretzky Osobiście wolę sam Tyrol

(Wiktor Maretzky) #3

Nie o piksele tu chodzi;) Nadałem tymczasową nazwę ze strony: pl.wikipedia.org/wiki/Kraj_koronny

(Wiktor Maretzky) #4

Pan von Lichtenstein spytał mnie, co wspólnego ma stworzona przeze mnie Bukowińska Republika Rad z MAW. Pewnie wielu również nurtuję to pytanie, więc postaram się na nie odpowiedzieć. Po rozpadzie Austro-Węgier narastały ruchy rewolucyjne i narodowowyzwoleńcze na terenie całego obszaru upadłej Monarchii. Zanim wszystko się unormowało, przez kilka lat panował niezły chaos. Powstało wiele krótkotrwałych tworów państwowych, które nie przetrwały próby czasu:

Do tych tworów w luźny sposób nawiązuję moja Republika Rad. Pamiętajmy, że tworzymy alternatywną wizję dziejów. Czy uda się odwrócić bieg historii i na nowo odtworzyć zjednoczoną Monarchię? Przekonamy się za rok, jeśli przetrwamy próbę czasu. Czego sobie i Wam, drodzy przyjaciele życzę.

(Andrew von Lichtenstein) #5

Gdy stwierdzi Pan, że możemy odtwarzać Monarchię Austro-Węgierską wrócimy do początku XX wieku ? To był najpiękniejszy okres A-W. Czy dobrze rozumiem. Po odbudowie MAW poukładamy wszystko tak, że będzie jak w początku XX w

(Borys Targersdorf) #6

a co z moderowaniem forum ???

(Wiktor Maretzky) #7

[quote=“Andrew von Lichtenstein”]Gdy stwierdzi Pan, że możemy odtwarzać Monarchię Austro-Węgierską wrócimy do początku XX wieku ? To był najpiękniejszy okres A-W. Czy dobrze rozumiem. Po odbudowie MAW poukładamy wszystko tak, że będzie jak w początku XX w[/quote]

To już zależy od Państwa, jakie Austro-Węgry stworzycie. Ja się wtrącał do wielkiej polityki nie będę. Na razie jesteśmy na początku drogi.

Proszę o rozwinięcie swojego zapytania.

(Andrew von Lichtenstein) #8

Pan Wiktor napisał

To już zależy od Państwa, jakie Austro-Węgry stworzycie. Ja się wtrącał do wielkiej polityki nie będę. Na razie jesteśmy na początku drogi.

To Pan nie będzie mieszkańcem Austro Węgier ?

(Wiktor Maretzky) #9

[quote=“Andrew von Lichtenstein”] To Pan nie będzie mieszkańcem Austro Węgier ?[/quote]

Tego nie powiedziałem.

(Wiktor Toghon at Atera) #10

Chętnie zajmę się wybrzeżem tj. Kustenlandem (7) , Karniolą (4) , Dalamacją (5) i częścią Chorwacji (ziemie Modrus - Flume i Lika- Krbava). Czy to nie zbyt wiele?

(Jerzy III von Oranien-Nassau) #11

Ja bym się tak nie rozdrabniał. Jak każdy będzie miał swoje państewko to żadna prowincja się nie rozwinie. Ja chyba pójdę do Tyrolu.

(Wiktor Maretzky) #12

[quote=“Wiktor von Vihren”]Chętnie zajmę się wybrzeżem tj. Kustenlandem (7) , Karniolą (4) , Dalamacją (5) i częścią Chorwacji (ziemie Modrus - Flume i Lika- Krbava). Czy to nie zbyt wiele?[/quote]

Z deka. Innym też trzeba coś zostawić :wink:. Proszę zdecydować się na którąś z wymienionych.

A kto powiedział, że poszczególne państewka nie będą mogły z czasem przekształcić się w większe twory? Celem jest przecież ponowne zjednoczenie ziem Monarchii. Współpraca kilku osób przy tworzeniu jednego kraju jak najbardziej mile widziana.

(Wiktor Maretzky) #13

Postanowiłem uporządkować nieco forum. Tymczasowo (do czasu ewentualnego odrodzenia Monarchii) pozamykałem wątki: Władze i Służby; Kultura,Nauka,Sport oraz Gospodarka. Tematy rozpoczęte przez Pana von Lichtenstein’a (Ordery i Odznaczenia Monarchii oraz Kino) przeniosłem do Jego Tyrolu (będą pasować jak ulał do klimatu księstwa). A po Pałacu Schönbrunn, wiatr hula od lipca ubiegłego roku… Na razie trwa zasiedlanie terenów pozostałych po Monarchii.

(Andrew von Lichtenstein) #14

Proszę wybaczyć, ale uważam, że Dział Kultura powinien zostać. Tematy kino i ordery i odznaczenia są tematami wspólnymi dla całych Austro-Węgier, a nie tylko dla Tyrolu. Ale Pan decyduje.

(Wiktor Toghon at Atera) #15

A więc zaopiekuje się Kustenlandem a dokładnie Księstwem Pobrzeża (wł. Ducato di Litorale, niem. Herzogtum Küstenland) państwem z włoską ludnością i germańskimi elitami.

(Leszek van der Fryssau) #16

Witam,

nazywam Leszek van der Fryssau. Jestem wieloletnim mikronautą. Zaczynałem w 2010 roku w nieistniejącym już Królestwie Prus. Obecnie mieszkam we Sarmacji. Mogę stanąć na czele odrodzonej Monarchii Austro - Węgierskiej jako Cesarz i Król. Mam bogate doświadczenie policzno - administracyjne. Byłem władcą Królestwa Prus, Królestwa Obojga Sycylii. W Królestwie Dreamlandu, pełniłem funkcje na poziomie lokalnym i centralnym. Sprawowałem 3 miesiące urząd Wiceministra Kultury w rządzie Auksecjusza Buttodzieja-Wita. Mogę dla A-W się poświęcić.

To ja bym, przez wzgląd na stare czasy, wziął Bośnię.

(Jerzy III von Oranien-Nassau) #18

Ja jednak zdecyduję się na galicję i lodomerię. Co do przyszłego władcy to nad tym zastanówmy się dopiero po restytucji.

(Wiktor Maretzky) #19

[quote=“Andrew von Lichtenstein”]Proszę wybaczyć, ale uważam, że Dział Kultura powinien zostać. Tematy kino i ordery i odznaczenia są tematami wspólnymi dla całych Austro-Węgier, a nie tylko dla Tyrolu. Ale Pan decyduje.[/quote]

Dzięki za sugestie. Odblokowałem również Media. Może ktoś założy gazetę w swoim kraju?..

(Wiktor Maretzky) #20

[quote=“Leszek van der Fryssau”]Witam,

nazywam Leszek van der Fryssau. Jestem wieloletnim mikronautą. Zaczynałem w 2010 roku w nieistniejącym już Królestwie Prus. Obecnie mieszkam we Sarmacji. Mogę stanąć na czele odrodzonej Monarchii Austro - Węgierskiej jako Cesarz i Król. Mam bogate doświadczenie policzno - administracyjne. Byłem władcą Królestwa Prus, Królestwa Obojga Sycylii. W Królestwie Dreamlandu, pełniłem funkcje na poziomie lokalnym i centralnym. Sprawowałem 3 miesiące urząd Wiceministra Kultury w rządzie Auksecjusza Buttodzieja-Wita. Mogę dla A-W się poświęcić.[/quote]

Witam Szanownego Pana! Takich ludzi nam potrzeba. Ale, nie ma lekko :wink:, trzeba się wykazać, nic za darmo. Proszę sobie coś wybrać, zobaczymy do czego jest Pan zdolny…