Lienz


(Andrew von Habsburg, Herzog von Hohenberg) #1

Herb Lienz

LIENZ

średniowieczne miasto powiatowe w Austrii, w kraju związkowym Tyrol, siedziba powiatu Lienz, zajmującego cały Tyrol Wschodni. Miasto położone jest u zbiegu rzek Drawy oraz Isel, pomiędzy Wysokimi Taurami a Alpami Gailtalskimi, na wysokości 674 m n.p.m. Miasto położone jest na 46°50′N 12°46′E
Liczy 11889 mieszkańców.


(Andrew von Habsburg, Herzog von Hohenberg) #2

Obszar Lienzu został zasiedlony około 2000 lat przed narodzeniem Chrystusa, w epoce brązu. Celtowie żyli na tym terenie od 300 p.n.e., a w 15 p.n.e. weszli pod panowanie Rzymu. Lienz został wtedy wcielony do prowincji Noricum, a cesarz Klaudiusz wybudował w pobliżu Lienz municypium zwane Aguntum, położone na terenie obecnego Dölsach. W piątym wieku Aguntum stało się stolicą biskupstwa, ale utraciło je około 600 roku z powodu osiedlenia się na tych terenach Słowian.
Pierwsza pisemna wzmianka o Lienzu pochodzi z 1030 r., kiedy to został wymieniony jako część patriarchatu Akwilei. Następnie został nabyty przez Gorycjów, którzy wybrali go na swoją rezydencję. Prawa miejskie Lienz otrzymał 25 lutego 1242 roku. W 1278 r. zakończono budowę zamku Bruck, gdzie Gorycjowie mieli swoją siedzibę do 1500 roku. Gdy wygasła dynastia Gorycjów, całe ich dobra zostały przekazane Maksymilianowi I Habsburgowi, a Lienz został wcielony do Tyrolu.