Miasto Stołeczne Graz


(Henryk von Groc Hrychowicz) #1

Graz

Stolica Księstwa Styrii, położona nad rzeką Murą, u podnóża Alp Styryjskich. Stanowi znaczący ośrodek przemysłowym, kulturalnym i turystycznym. Pierwsze wzmianki o Grazu pochodzą z roku 881, kiedy w dokumencie wymienia się go jako warownię władców Styrii. Potwierdzeniem statusu było przyznanie praw miejskich w roku 1281 przez Rudolfa I Habsburga. Od pierwszej połowy XV wieku aż do XVII wieku Graz był siedzibą styryjskiej gałęzi dynastii Habsburgów. Pod ich patronatem w XV i XVI wieku miasto dobrze się rozwijało, wtedy to na górze Schlossberg wzniesiono zamek dla obrony przed Turkami. W roku 1809 twierdza ta bez powodzenia była oblegana przez wojska napoleońskie.

Widok na miasto z góry Schlossberg


(Henryk von Groc Hrychowicz) #2

Ratusz Miejski

Siedziba władz miasta


(Henryk von Groc Hrychowicz) #3

Graz Cathedral (Katedra)

Siedzibą biskupa diecezji Steiermark. Kościół został zbudowany w latach 1438-62 przez Friedericka III. Stanowi rzadki pomnik architektury gotyckiej. Na ścianach zewnętrznych było wiele fresków, niestety do dziś zachowały się tylko nieliczne z nich , jak Landplagenbild (“obraz plagi”), namalowany w 1485 roku, przypuszczalnie przez Thomasa von Villacha. Trzy plagi, przedstawiają szarańczę, zarazę i inwazję Turków, które uderzyły w miasto w 1480 roku. Pośród malowideł zachował się też najstarszy widok na Graz.


(Henryk von Groc Hrychowicz) #4

Bazylika Mariatrost

Kościół pielgrzymkowy stoi na szczycie wzgórza Purberg (469 m) na północny wschód od Grazu. By dotrzeć na szczyt wzgórza trzeba pokonać schody składające się z 200 stopni. Bazylika jest sklasyfikowana jako budynek barokowy. Dwie wieże frontowe (61 m) i kopuła , widoczne są z dużej odległości i stanowią charakterystyczną cechę kościoła, który jest otoczony dwoma wystającymi skrzydłami dawnego klasztoru, które kiedyś zajęły Ojcowie Paulinów (1708-86), a później Franciszkanie (1842-1996). Bazylika Mariatrost jest drugim najważniejszym sanktuarium maryjnym w Styrii po Bazylice Mariazell.


(Henryk von Groc Hrychowicz) #5

Herz-Jesu-Kirche

(Kościół Najświętszego Serca Pana Jezusa)

Kościół został zaprojektowany w stylu neogotyckim przez Georga Hauberrissera i wzniesiony w latach 1881-1887. Świątynia ma wieże o wysokości 109,6 metra, co czyni go czyni ja najwyższym budynkiem w mieście. Szczególną uwagę zwracają witraże, które należą do nielicznych przykładów sztuki Neogotyckiej w Styrii.


(Henryk von Groc Hrychowicz) #6

Schlossberg (Ruiny Zamku)

W połowie XVI wieku na wzgórzu zbudowano fortecę. Zamek nigdy nie został zdobyty, ale został zburzony przez wojska napoleońskie na mocy Traktatu z Schönbrunn z 1809 roku. Ocalała tylko wieża zegarowa ( Uhrturm ) i dzwonnica ( Glockenturm ), gdyż mieszkańcy Grazu złożyli okup za ich ochronę. W roku 1839 pozostałości zamku zostały przekształcone w park publiczny. Wieża zegarowa Uhrturm, która góruje nad miastem jest jego rozpoznawalną ikoną.


(Henryk von Groc Hrychowicz) #7

Landeszeughaus (Arsenał)

W okresie od 15 do 18wieku Styria była na linii konfliktów i walk z Imperium Osmańskiem i rebeliantami z Węgier. Aby bronić się, potrzebna była armia, a ta potrzebowała broni i sprzętu, tak powstał w Grazu zbrojownia. Potrzeba przechowywania dużych ilości zbroi i broni skutkowała rozbudową arsenału, która przeprowadzono w latach 1642-1645 przez tyrolskiego architekta Antonio Solar. Obecnie jest to największa na świecie zabytkowa zbrojownią (arsenał) w której zgromadzono około 32 000 sztuk broni, wyposażenia wojskowego i zbroi rycerskich. Dzięki temu zbrojownią przyciąga ogromne rzesze turystów.


(Henryk von Groc Hrychowicz) #8

Muzeum Wojska

http://dyskusje.austro-wegry.org/t/muzeum-wojska


(Henryk von Groc Hrychowicz) #9

Grazer Tramway

Graz bardzo szybko dorobił się nowoczesnego środka transportu jakim jest tramwaj. Już w 1878 roku uruchomiono w mieście tramwaje konne. Pierwsza linia wiodła z dworca głównego do centrum miasta. Miała długość 2200 metrów i w całości była dwutorowa. Rok później została ona przedłużona do Geidorfplatz. W kolejnych latach sieć linii tramwajowej rozbudowywano. W sumie osiągnęły one 11 km długości, a park taborowy składał się z 40 zamkniętych i 9 otwartych wagonów tramwajów konnych. Kursowały one po pięciu liniach i były pomalowane na zielono.

W 1898 roku rozpoczęto w meście elektryfikację sieci tramwajów konnych. Zastosowano wówczas system zasilania z sieci napowietrznej o napięciu 550V prądu stałego. Dla celów zastąpienia starych tramwajów konnych zakupiono 40 nowych tramwajów elektrycznych, które ciągnęły 49 doczepek. Wagony doczepne były po prostu starymi wagonami tramwajów konnych. Dodatkowo 23 doczepki przebudowano na elektryczne wagony silnikowe. Po tych zmianach nastał okres masowej rozbudowy sieci między latami 1899 –1906, podczas którego sieć tramwajowa urosła o 21 km torów. Dokupiono również nowe wagony silnikowe oraz wybudowano nową zajezdnię. W efekcie w 1902 roku przedsiębiorstwo tramwajowe posiadało 70 wagonów silnikowych oraz 40 doczepnych.


(Henryk von Groc Hrychowicz) #10

Graz Hauptbahnhof (Dworzec Główny)

Węzeł komunikacyjny i największa stacja kolejowa na linii Wiedeń - Triest. Pierwszy budynek stacji powstał w roku 1843 wedle projektu Moritza von Loehra. W latach 1871 do 1876 stacja została rozbudowana. Powstał też nowy budynek dworca z dużą centralną halą wyposażoną w trzy łukowate duże okna dostarczające do wnętrza odpowiednią ilość światła. Budynek dworca ma dwa rozległe boczne skrzydła nieszczące pomieszczenia techniczne i administracyjne. W roku 1913 wybudowano 6 platform peronów połączonych naziemną, drewnianą kładką.