Mowa Tronowa - wstąpienie na tron Franciszka Leopolda

(Franciszek Leopold I) #1
Hofburg, Wien, 17 August 1918

Przyjaciele. Rodacy. Poddani.

W

dniu wczorajszym Rada Państwa wyświadczyła mi ten niezwykły zaszczyt, i ogłosiła mnie nowym Cesarzem Austrii i Apostolskim Królem Węgier.
Zaszczyt ten przyjmuję z radością i przyjmuję go z dumą. Jednak przede wszystkim - ze świadomością ciążącej na mnie od teraz odpowiedzialności.
Pamiętam swoją pierwszą wizytę na forum Monarchii – choć trudno mi dziś uwierzyć, że było to przeszło osiem lat temu. Byłem bardzo zaciekawiony – oto trafiłem w internecie, zupełnym przypadkiem, na niezwykłą społeczność.
Społeczność ludzi, którzy w dobie coraz powszechniejszych “prostych” gier przeglądarkowych, robiła coś niezwykłego. Przy użyciu ograniczonych mocno środków technicznych, współpracowała aby stworzyć coś własnego.
Pewną jakość, tradycje, wysokie standardy – przy okazji kultywując pamięć o tak pięknych, choć wydawałoby się że na zawsze już minionych, czasów C. i K. Austro-Węgier.

Przez

tych kilka lat miałem okazję obserwować, jak społeczność przeżywa swoje wzloty i upadki, jak powstają nowe tradycje i stare zapadają w niepamięć, ale przede wszystkim – jak między ludźmi nawiązjują się więzi.
Bo ta nasza zabawa – mikronacje – to przede wszystkim ludzie. Ani na chwilę nie wolno nam o tym zapomnieć. Ludzie którzy mają swoje życia – pracę, rodziny, szkołę czy studia, mają swoje lepsze i gorsze dni, mają okresy kiedy mogą na aktywność w internecie poświęcić więcej czasu, i takie kiedy w ogóle go nie mają. Ale przede wszystkim ludzie, którzy wraz z nami postanawiają poświęcać swój czas i energię na tę zabawę, na tworzenie pięknego, wirtualnego świata, gdzie możemy znaleźć choć na parę chwil odskocznię od rzeczywistości, nierzadko nieprzyjemnej bądź szarej.
I o tym chciałbym aby każdy w czasie mego panowania pamiętał.

Jesteśmy tu razem. Jesteśmy po tej samej stronie.

Mimo iż nierzadko zdarza nam się skonfliktować, mieć różne wizje tego, jak nasza zabawa powinna wyglądać, ba! Ja sam więcej niż raz kilkorgu z tu obecnych miałem ochotę odgryźć głowę! Mimo tego, ani na chwilę nie wolno nam zapomnieć. Każdy z nas jest człowiekiem który stara się jak w danej chwili może, i każdy z nas zasługuje na szacunek.

Słyszy

się dziś, zwłaszcza w świetle ostatnich głośnych ogłoszeń o zamknięciu państw, które niegdyś nadawały całemu polskiemu ruchowi mikronacyjnemu ton – Surmenii, Skarlandu czy ostatnio Bialenii – o upadku idei mikronacji.
Jednak z drugiej strony – mamy Monarchię, która po każdym upadku podnosi się, mamy też Dreamland, który skończył w tym miesiącu dwadzieścia lat. Dwadzieścia, moi drodzy!
Czy zatem jest tak źle jak się mówi? Cóż. Spadek aktywności w skali całego mikroświata jest niepodważalny. Ale jakie stoją za nim przyczyny?
Ja zaobserwowałem dwie:
Po pierwsze, sposób w jaki ludzie komunikują się między sobą, jest radykalnie odmienny od tego, jak robili to jeszcze 5 lat temu. Fora internetowe wymarły w znacznej większości, o istnieniu list mailingowych zapewne mało kto pamięta poza takimi Starymi Pierdołami jak ja, czy Jego Cesarska i Królewska Wysokość Franciszek Józef.
Teraz wszyscy są przyzwyczajeni do komunikacji natychmiastowej, z każdego urządzenia, z obrazkami, filmami i porozumiewaniem głosowym. Mamy Facebooka, Discorda, czaty, wifi i szerokopasmowy internet prawie wszędzie.
Staram się, od czasu wskrzeszenia Monarchii, żeby nadążała ona za tymi trendami.
Staram się, aby forum, jako nasza podstawowa platforma komunikacji, było nowoczesne i dostępne. Wiem jednak, że dla wielu osób jest to zmiana, do której trudno się przyzwyczaić. Wiem też, że ja osobiście ponoszę za to pewną odpowiedzialność – nie zadbałem dostatecznie dobrze o to, aby wszystkie funkcjonalności zostały opisane i wyjaśnione, nie postarałem się o to, żeby każdy wiedział, dlaczego któraś funkcjonalność działa w ten, a nie inny sposób.
Z tego miejsca pragnę Wam obiecać, że to się zmieni. Obiecuję, że w ciągu pierwszych stu dni mojego panowania, powstanie możliwie wyczerpujący poradnik, ułatwiający każdemu z nowych oraz dotychczasowych obywateli wdrożenie się do naszej naddunajskiej wspólnoty.
Drugą sprawą jest to, co widzę często u starszych stażem mikronautów – swoiste oczekiwanie, że nowe, przychodzące do nas osoby wdrożą się od razu we wszystkie nasze procedury, tradycje – te pisane i nieformalne; brak zaś rzetelnego przekazywania wiedzy. Brak woli, aby pomóc nowym osobom nauczyć się nierzadko skomplikowanych procedur czy to dyplomatycznych czy prawodawczych, czy wreszcie narracyjnych.
To też pragnę zmienić. Ale potrzebna mi w tym Wasza pomoc.
Zwracam się tutaj w szczególności do osób starszych stażem w pańśtwach wirtualnych – bądźcie wszyscy moimi Ambasadorami!

Ośmielajcie nowe osoby, pomagajcie im się odnaleźć, przekazujcie im swoją głęboką wiedzę!
Nie wahajcie się też ani chwili aby poprosić mnie o pomoc w żadnej sprawie.
Obiecuję że dochowam wszelkich starań aby pomóc jeśli tylko będę w stanie. Żadne pytanie nie jest “głupie”, a żaden problem zbyt błachy. Jeżeli czegoś nie wiesz – zapytaj. Jeżeli się wstydzisz – skorzystaj z trybu anonimowego. Zrobię wszystko, aby pomóc, o ile tylko będę w stanie.

Chciałem na początku wykorzystać tę okazję żeby podziękować tak wielu osobom… Nie za wybór mnie na Tron, w żadnym wypadku.
Za to, że nadal tu jesteśmy, że nadal się bawimy, że nadal budujemy tę niesamowitą społeczność.
Jednak osób, którym należą się za to gorące podziękowania jest zwyczajnie zbyt wiele – a pominięcie części z nich byłoby zwyczajnie czynem, na który brak słów w języku ludzi cywilizowanych :wink:
Dlatego po prostu dziękuję Wam wszystkim, i każdemu z osobna.

Na koniec chciałem poinformować wszem i wobec, że obejmując habsburski tron, postanowiłem przyjąć imię

Franciszek Leopold

Pierwsze na pamiątkę Franciszka Józefa II, którego oddania i ciężkiej pracy nie mam szans przerosnąć, zaś mogę tylko marzyć o tym, aby mu kiedyś dorównać;
Drugie zaś na pamiątkę dwóch monarchów przede mną – pierwszy z nich był obrońcą najsłabszych i orędownikiem wolności religijnej, drugi zaś zamierzał stworzyć silne państwo, i rozumiał że droga do tego celu prowadzi przez silne, samorządne regiony.
Mam nadzieję, że zarówno JCKW Franciszek Józef II, jak i duchy Leopolda I i Leopolda II użyczą mi swojego życzliwego wsparcia, siły i inspiracji, aby nasz naddunajski kraj żył i rozkwitał przez przynajmniej kolejny tuzin lat.

Wiwat Austria! Wiwat Węgry!

Wiwat wszystkie Ludy i Narody Monarchii!

Na zawsze Wasz uniżony sługa

/-/ Franciszek Leopold von Habsburg – Lothringen
image

z Bożej Łaski cesarz Austrii, apostolski król Węgier, król Czech, Dalmacji, Chorwacji, Slawonii, Galicji, Lodomerii i Ilyrii, król Jerozolimy etc., arcyksiążę Austrii Górnej i Dolnej, wielki książę Toskanii i Krakowa, książę Lotaryngii, Salzburga, Styrii, Karyntii, Krainy i Bukowiny, wielki książę Siedmiogrodu, margrabia Moraw, książę Dolnego i Górnego Śląska, Modeny, Parmy, Piacenzy i Guastalli, Oświęcimia i Zatora, Cieszyna, Friaul, Raguzy i Zadaru, uksiążęcony hrabia Habsburga i Tyrolu, Kyburga, Goricy i Gradiszki, książę Trydentu i Brixen, margrabia Łużyc Dolnych i Górnych oraz Istrii, hrabia Hohenems, Feldkirch, Bregencji, Sonnenbergu etc., pan Triestu, Cattaro i Marchii Wendyjskiej, wielki wojewoda województwa Serbii, etc., etc.

(Franciszek Leopold I) #2

(Franz Joseph von Habsburg) #3

Vivat! Vivat! Vivat

(Andrew von Habsburg, Herzog von Hohenberg) #4

Vivat , Vivat, Vivat

(August V) #5
JEGO CESARSKA I KRÓLEWSKA MOŚĆ
FRANCISZEK LEOPOLD VON HABSBURG-LOTHRINGEN

Wasza Cesarska Mość!
Wielka radość ogarnęła Nasze serce, gdy wieść do Nas dotarła o obraniu Waszej Miłości na tron Monarchii Austro - Węgierskiej. Cieszymy się, iż człowiek, którego możemy nazwać przyjacielem Polski i Litwy objął najwyższą godność w państwie tak Nam bliskim, jak Monarchia Austro - Węgierska. Składamy życzenia owocnych, aktywnych rządów, które zapamiętane zostaną przez potomnych jako jedne z najlepszych w historii całego naddunajskiego państwa. Deklarujemy także w imieniu narodów Korony i Litwy, iż Rzeczypospolita dążyć będzie do pogłębiania dobrych stosunków z Monarchią oraz owocnej współpracy na płaszczyźnie politycznej, militarnej, gospodarczej i kulturowej.

Jeszcze raz gratulujemy i życzymy powodzenia.

(-) Jego Królewska Mość August V, z Bożej łaski i woli Narodu Król Polski, Wielki Książę Litewski, Książę Ruski, Pruski, Mazowiecki, Żmudzki, Kijowski, Wołyński, Podolski, Podlaski, Inflancki, Smoleński, Siewierski, Czernihowski etc. etc. etc.

(Wilhelm Orański) #6
NOTA GRATULACYJNA
Państwa Kościelnego Rotria
Państwo Kościelne Rotria przesyła wyrazy szacunku i prawdziwej przyjaźni względem Jego Cesarskiej i Królewskiej Mości Franciszka Leopolda.
Państwo Kościelne Rotria pragnie skierować gratulacje wobec Jego Cesarskiej i Królewskiej Mości Franciszka Leopolda z okazji objęcia Tronu. Życzymy długich i obfitych rządów, które ustabilizują sytuację w Monarchii Austro-Węgierskiej. Wierzymy, iż rządy Waszej Cesarskiej i Królewskiej Mości pozwolą pogłębić relacje naszych dwóch Narodów, których kultura i historyczne osadzenie pozwalają stworzyć niepowtarzalną płaszczyznę do owocnej współpracy.
Przesyłamy również apostolskie błogosławieństwo Jego Świątobliwości Sylwestra I:
In nomine Patris † et Filii † et Spiritus Sancti †
(-) Gulielmus cardinalis Auriaco-Nassovia
Secretarius Status

(Wiktor Toghon) #7

Vivat! Vivat! Vivat!

(Otto von Teller) #8

NOTA GRATULACYJNA

Pustkowia Winków serdecznie gratulują Monarchii Austro-Węgierskiej nowego Cesarza Franciszka Leopolda!

Mamy nadzieję, że nowy władca kraju doprowadzi do renesansu Naddunajskiej Monarchii i że Wasz kraj w końcu przestanie być trapiony rozlicznymi kryzysami. Mamy również nadzieję, że kontakty na linii Wiedeń-Winktown dalej będą serdeczne.

Z pozdrowieniami
(-) Otto von Teller
Prezydent i Wielka Szycha z Pustkowi Winków

(Henryk von Groc Hrychowicz) #9

Vivat Jego Cesarskiej i Królewskiej Mości Franciszek Leopold von Habsburg – Lothringen ! Wiwat Austro- Węgry ! Wiwat wszystkie Narody Monarchii !

(Franciszek Leopold I) #10

Wasza Królewska Mość!

Serce

moje raduje się niezmiernie, gdy czytam tak gorące życzenia od Monarchy tak dostojnego, i jak wierzę, płynące do nas od całego ludu Rzeczypospolitej; Rzeczypospolitej, która jest jednym z najbliższych nam państw, zarówno kulturowo, jak i pod względem współpracy zagranicznej!
W imieniu swoim, a także wszystkich Ludów i Narodów Monarchii składam na ręce Waszej Królewskiej Mości życzenia wszelkiej pomyślności i szczęścia dla wszystkich mieszkańców Korony, a w szczególności całej braci szlacheckiej.
Żywię też osobiście nadzieję, że okres mojego, a także Waszej Królewskiej Mości panowania będzie okazją, aby wyżej wzmiankowaną współpracę na arenie międzynarodowej dalej zacieśnić.

Niech żyje przyjaźń między Monarchią a Rzeczpospolitą!

Z wyrazami najgłębszej estymy,

Franz Leopold I
Caesar et imperator semper augustus ab dei gratia. Imperator Austriae et rex Hungariae et Bohemia

(Franciszek Leopold I) #11

Wasza Eminencjo!

Dziękuję serdecznie za tak ciepłe słowa ze strony Państwa Kościelnego!
Liczę na to, że okres mojego panowania będzie okazją do ponownego zbliżenia między Wiedniem a Stolicą Apostolską, tak jak to niegdyś bywało.

Zapraszam serdecznie Waszą Eminencję bądź wysłannika WE do złożenia wizyty w Wiedniu w dogodnym czasie celem omówienia możliwych form współpracy i stosunków między nami.

Proszę przekazać najserdeczniejsze życzenia zdrowia i pomyślności Jego Świątobliwości.

Z monarszym pozdrowieniem.

Franz Leopold I
Caesar et imperator semper augustus ab dei gratia. Imperator Austriae et rex Hungariae et Bohemia

(Franciszek Leopold I) #12

Wasza Radioaktywność!

Dziękuję niezmiernie za promienne słowa i życzenia.

Podobnie jak Wasza Ekscelencja żywię nadzieję, że stosunki między nami w przyszłości będą równie radosne jak do tej pory.

Niech współpraca między nami zawsze opromieniona będzie duchem przyjaźni i dobrej woli!

Franz Leopold I

(Borys Targersdorf) #13

Vivat!!! Vivat!!! Vivat!!!

(Moritz von Oranien-Nassau) #14

Niech żyje! Boże chroń Cesarza!

(Laura Margit af Lillalejonet) #15

Seine K. u. K. Majestät,

składam w tym miejscu najszczersze gratulacje i raz jeszcze oddaję się do dyspozycji Waszej Ekscelencji w dowolnej roli, w jakiej mogę się przydać przy reanimacji dworu cesarskiego i fabularnej strony istnienia Monarchii.

Niech będzie mi wolno zasugerować, że z okazji koronacji warto byłoby zorganizować przynajmniej raut, czego - w przypadku braku godniejszych chętnych - mogę się naturalnie podjąć.

Niech żyje Cesarz i Król!

(Erik Blume) #16

Wasza Cesarska I Królewska Mość,
(Najdroższy Wuju)
Na dniach mam nadzieję, że kurier wreszcie dotrze ze skromnym podarunkiem gratulacyjnym. A póki co, pragnę z wielką radością posłać przynajmniej słowem, najszczersze gratulacje. I Niech Wasza Mość wybaczy może zbytnio poufałą formułę, acz i list dość prywatny a i serce nazbyt wzruszone. Kłaniam się za to w pas!
Oddany, choć nieprzytomny,
Erik

(Maksymilian Rudolf von Habsburg) #17

Ojcze,

niech czasy Twojego panowania będą epoką dobrobytu, powrotów i przybyć, rozkwitu fabularnej strony naszego życia i wysokiej kultury, której mnie osobiście brak, ale którą doceniam jako konsument.

Przekazuję Ci wyrazy uszanowania w imieniu matki i wyrażam ogromną nadzieję, że nie ożenisz mnie przed czterdziestym rokiem życia, a jeśli osadzisz za karę w garnizonie, to takim… liberalnego autoramentu.

Dziecię Twoje

(Marcin Zagłoba) #18

Vivat, vivat, vivat!

(Inger von Beillschmidt) #19

Hoch und lang lebe unser Kaiser! Vivat!

Wasza Cesarsko-Królewska Mość, zechciej przyjąć moje najuniżeńsze przeprosiny za tak haniebną zwłokę z gratulacjami. Niestety długie podróże poza granicami cywilizowanego świata sprawiły, że najnowsze wiadomości docierały do mnie ze znacznym opóźnieniem. Niemniej, na tę podniosłą wieść, nie mogłam nie powrócić i, podobnie jak Fräulein af Lillalejonet, oddaję się do pełnej dyspozycji w zakresie współanimacji życia kulturalnego.