Muzyka, Obyczaje i Religia


(Tomasz Dostojewski) #1

Muzyka Muzyka miejska nosi w sobie silne wpływy tradycji tureckiej. Śpiew akompaniowany jest grą na ‘sazie’, który jest typem fletu. Na obszarach wiejskich muzyka ma w sobie więcej cech słowiańskich (np. ‘ganga’, polifoniczna pieśń brzmiąca jak krzyk). Głównymi instrumentami są ‘shargija’ (podobny do ‘sazu’), ‘diple’ (rodzaj kobzy) oraz drewiany flet. Epickie poematy wygłaszane są przy akompaniamencie jednostrunowych skrzypiec. Popularnym rodzajem pieśni są sentymentalne, wykonywane głównie przez młode kobiety ‘sevdalinki’ (od tureckiego słowa oznaczającego miłość).

Obyczaje Bośniacy są znani z gościnności i przyjaznego usposobienia

  • w domach muzułmańskich należy zdejmować buty i nakładać kapcie
  • zwyczajowym sposobem powitania, zarówno wśród mężczyzn, jak i kobiet, jest trzykrotny pocałunek w policzki
  • wzajemne odwiedzanie się jest często spotykane - od gości oczekuje się niewielkiego prezentu, a od gospodarzy podania posiłku lub napoju. W Bośni i Hercegowinie panuje system patriarchalny; od kobiet oczekuje się podporządkowania mężczyznom. Zarówno tradycja wschodnioeuropejska, jak i muzułmańska utrwalają taki stan rzeczy. Pod rządami Tito kobiety zyskały pełne prawa obywatelskie i polityczne, dzięki czemu ich szanse na lepszą edukację i życie zwiększyły się. Mimo to wciąż możliwości kobiet są mniejsze niż mężczyzn.

Religia W Bośni i Hercegowinie istnieje silna korelacja między narodowością a wyznaniem. 88% Chorwatów jest katolikami, 90% Bośniaków muzułmanami, a 93% Serbów należy do kościoła prawosławnego. W zależności od miejsca pobytu można spotkać meczety, kościoły katolickie lub cerkwie prawosławne.