Odbudujmy w Monarchii wolne media!

(Franciszek Leopold I) #1

Wasza Cesarska Wysokość, szanowni państwo.

Co jest potrzebne, aby mikronacja w zasadzie działała?
Odpowiedzi na to pytanie zapewne padną przeróżne, niektórzy odpowiedzą “forum internetowe”, inni “system gospodarki”, jeszcze inni może “konstytucja” albo “rząd”.
Ja jednak chciałbym zwrócić uwagę na aspekt może na pierwszy rzut oka mniej oczywisty, ale według mnie drugi spośród najistotniejszych.

W dużym skrócie — w państwie, nawet (a może zwłaszcza) wirtualnym, coś się musi dziać, żeby można było mówić o jego faktycznym istnieniu. Skąd zaś wiemy o zachodzących wydarzeniach? To zależy. O wydarzeniach “natury prawnej” dowiadujemy się często śledząc odpowiednie wątki - obrady, głosowania, dzienniki praw i postanowienia. Ale co z innymi wydarzeniami? Sportowymi, kulturalnymi, “codziennymi”? W Austro-Węgrzech zawsze dowiadywaliśmy się o nich z mediów. Media miały też u nas (przynajmniej w “Starych, Dobrych Czasach” mojej w Monarchii aktywności, rolę “twórczą” - czyli to, co opisywały, przyjmowaliśmy za to, co wydarzyło się naprawdę.

A gdzie są nasze media dziś? Mamy bardzo wiele drużyn piłkarskich w Lidze Orientyki - czy nie byłoby dobrze pisać o wydarzeniach sportowych na łamach Sportblatt #media:sportblatt? Mógłby być prowadzony przez DFB, ale niekoniecznie. Co o tym sądzi prezes @Wiktor_Maretzky? Albo @Ahmed_Pasza, który i tak relacjonuje rozgrywki na forum? Może dobrze byłoby te relacje udostępniać światu?
Mieliśmy też zawsze działającą niejako na zasadzie “publicznej agory” Monarchie Zeitung, w której każdy mieszkaniec mógł zamieścić nieodpłatnie swój tekst. @FJ2, @Rada_Nadzwyczajna, może powrócimy do tej wspaniałej tradycji? Może też, skoro obecnie mamy ustrój federacyjny, to Namiestnicy poszczególnych Krajów i Królestw powinni stworzyć media lokalne, informujące i o wysiłkach w kierunku odbudowy floty w Kunstenlandzie, piórami @Wiktor_von_Vihren i @Andrew_von_Lichtenst? Piszące o kolejnych fascynujących placówkach kulturalnych w Styrii, słowami @Henryk_von_Groc? Piszące o lokalnych skandalach, sukcesach, porażkach i ciekawostkach? Możliwości techniczne są, wsparcie się znajdzie…

Apeluję! Twórzmy media!
W mikronacjach tworząc media, tworzymy rzeczywistość.

(Wiktor Toghon) #2

Ja zabrałem się do tworzenia gazety.
Ale na efekty trzeba będzie poczekać.

(Franz Joseph von Habsburg) #3

Skoro już mnie wywołano do tablicy - tak, to dobra myśl. Pytanie tylko - czy np. na forum możnaby założyć Wiener Zeitung (jakoś taka bardziej odpowiednia nazwa, moim skromnym zdaniem, niż dawne Monarchie Zeitung - pamiętajmy że w XIX w. bardzo wiele gazet lokalizowanych było miejscowo). Przyznam, że najchętniej bym powrócił do relacji z Alpenfahrt, może zorganizowalibyśmy też jakieś regaty?

(Franciszek Leopold I) #4

Wszystko można, Wasza Cesarska Wysokość! :smiley: