Poradnik - Herby Krajów Koronnych

(Franciszek Leopold I) #1

Kontynuując dyskusję z Sprawy Techniczne - pytania, zgłoszenia i problemy:

Tak naprawdę większość pracy jest już zrobiona :wink: Natomiast jeżeli chce się wprowadzić jakieś zmiany, poprawki, bądź utworzyć tabliczkę jednolitą stylistycznie z tymi które mamy obecnie, należy wykonać następujące kroki:

1. Pobrać program;
    Pod adresem www.inkscape.org znaleźć można program o wdzięcznej nazwie Inkscape. Jest to darmowy program do tworzenia i edycji grafiki wektorowej, dość łatwy do opanowania i nadający się całkiem nieźle do wielu zastosowań, również profesjonalnych :slight_smile:
  2. Pobrać plik wzorcowy;
    Kliknąć na poniższy odnośnik prawym przyciskiem myszy, i wybrać z menu Zapisz jako.
    https://austro-wegry.org/user/pages/images//Wappen-Steiermark.ink.svg
  3. Jesteśmy gotowi do edycji! :medal_sports:
    Teraz wystarczy w zasadzie otworzyć plik z punktu 2 programem z punktu 1. :wink:

W następnej wiadomości podam więcej informacji o samym pliku i porad jak go edytować, proszę o chwilę cierpliwości.

(Franciszek Leopold I) #2

Budowa pliku
Plik źródłowy podzielony jest na następujące warstwy:

• Połysk
  • Herb
  • Tarcza

Aby uzyskać do nich łatwy dostęp, wybieramy z górnego menu opcję „Obiekt (Objects)” a następnie „Objects…”. Powinno nam się wówczas pojawić takie okienko:
image

Połysk nas nie interesuje, zawiera on tylko elementy nadające grafice „efekt trójwymiaru”, zostawiamy go więc w spokoju.
Tarcza, jak sama nazwa wskazuje, zawiera właśnie tarczę, podkład na którym każdy herb się znajduje. Na tej warstwie mamy 2 obiekty: z właściwą tarczą, nazywający się tajemniczo tarcza, oraz obiekt ramka który przyda nam się później :slight_smile: W okienku obiektów zaznaczamy naszą tarczę, a następnie z dolnego paska kolorów, wybieramy jej odpowiednią barwę.
Teraz pozostaje nam tylko umieścić herb właściwy. Oczywiście rysowanie go od zera byłoby niesłychanie trudne (dla każdego poza @Erik .iem :stuck_out_tongue: ) , dlatego ja zwykle korzystam z olbrzymiej biblioteki herbów współczecnych i historycznych, jaką oferuje Wikipedia (np tutaj: Category:Coats of arms of Austria-Hungary - Wikimedia Commons ), zwłaszcza że można je pobrać i edytować całkiem legalnie, i to w formacie SVG, którym nasz program posługuje się naturalnie :slight_smile:
Po wstawieniu i dopasowaniu herbu, wybieramy na warstwie Tarcza wspomniany wcześniej obiekt Ramka, i z głównego menu wybieramy Plik i Wyeksportuj jako png. Podczas eksportu pilnujemy, aby eksportować Zaznaczenie - czyli naszą „ramkę” właśnie.

(Miroslav Barbarez) #3

Czy istnieje jakaś możliwość “wycięcia” elementu herbu ze “źródłowej” tarczy aby wstawić ją do tarczy “inkowej”?

(Franciszek Leopold I) #4

Ja osobiście używam ctrl + C a następnie ctrl + V :wink: Chyba że pyta Pan o coś innego?

(Miroslav Barbarez) #5

To ja może pokażę, cóż mi wyszło z herbu Bośni i wtedy będzie wiadomo o co mi chodzi :wink:

bitmap

(Miroslav Barbarez) #6

Choć jak widać “wyszło” to słowo mocno na wyrost :smiley:

(Franciszek Leopold I) #7

Aaaaach. Może za mało podkreśliłem

Polecam popracować nad tym plikiem na przykład:

(Miroslav Barbarez) #8

Hvala lepo! Zaczynam powoli ten program ogarniać, jednak dzisiaj nie uda mi się wykonać herbu. Spróbuję podejść do tego jutro, na świeżo. :slight_smile:

(Miroslav Barbarez) #9

Widzę, że Gospodine Kłopocki mnie ubiegł. :smiley:

(Andrew von Habsburg, Herzog von Hohenberg) #10

Mam nadzieję że Tyrol może pozostać przy swoim herbie?

(Otto von Dubrovnik) #11
Zaprawdę zacny poradnik i program, dobrze że powstał, może się nieco podszkolę w grafice wektorowej, bom jak na razie jedynie w rastrowej operował.
Jednakowoż, póki zmiany do Trójjedynego Królestwa jeszcze nie dotarły, chciałbym dołączyć się do pytania jegomościa Andrewa von Lichtensteina. W żadnym wypadku nie krytykuję jakże tytanicznej pracy Jego Wysokości Regenta, którego grafiki są niezwykle piękne… chciałbym jedynie powiedzieć, że na moje ślepia same modyfikacye herbów przy działach na forum widniejące, są zbyt modernistyczne, właściwe dla czasów współczesnych nam realnie, a nie czasów C-K Monarchii. Z tego powodu chciałbym wnioskować o niezadawanie sobie trudu dokonania modyfikacyi herbu Chorwacji, Slawonii i Dalmacji i pozostawienie go w stanie, jakim jest, oczywiście jeżeli tylko jest to możliwe i nie kłóci się ze zmysłem estetycznym Waszej Wysokości.

(Franciszek Leopold I) #12

Pragnąłbym tylko przypomnieć, że te tabliczki są przygotowywane i wykonywane na bezpośrednie polecenie i za aprobatą Najjaśniejszego Pana.

(Miroslav Barbarez) #13

Jeszcze raz, chciałbym Panu bardzo serdecznie podziękować za nowy herb dla Bośni i Hercegowiny, Gospodine Kłopocki! Sądzę, że jakbym ja to robił, nie skończyłbym tego nawet do końca tygodnia. :slight_smile:

(Franciszek Leopold I) #14

Do usług!