Postanowienie w/s skrócenia kadencji Rady Państwa i rozpisania wyborów

(Franciszek Leopold I) #1

Postanowienie cesarskie i królewskie N° 1918/2

o skróceniu XV kadencji Rady Państwa

image
My, z Bożej Łaski cesarz Austrii, apostolski król Węgier, król Czech, Dalmacji, Chorwacji, Slawonii, Galicji, Lodomerii i Ilyrii, król Jerozolimy etc., arcyksiążę Austrii Górnej i Dolnej, wielki książę Toskanii i Krakowa, książę Lotaryngii, Salzburga, Styrii, Karyntii, Krainy i Bukowiny, wielki książę Siedmiogrodu, margrabia Moraw, książę Dolnego i Górnego Śląska, Modeny, Parmy, Piacenzy i Guastalli, Oświęcimia i Zatora, Cieszyna, Friaul, Raguzy i Zadaru, uksiążęcony hrabia Habsburga i Tyrolu, Kyburga, Goricy i Gradiszki, książę Trydentu i Brixen, margrabia Łużyc Dolnych i Górnych oraz Istrii, hrabia Hohenems, Feldkirch, Bregencji, Sonnenbergu etc., pan Triestu, Cattaro i Marchii Wendyjskiej, wielki wojewoda województwa Serbii, etc., etc.

Mając

na uwadze dobro państwa, i w duchu nałożonego na mnie przez Ugodę obowiązku stania na straży pokoju i harmonii na terenie Krajów podległych tronowi, na podstawie artykułu 30 Ugody

Postanawiamy

1. skrócić XV kadencję Rady Państwa;
  2. rozpisać wybory do Rady Państwa XVI kadencji na dni 11 i 12 September 1918; ustalić termin zgłaszania kandydatur od dziś do północy w niedzielę 9 September b.r.

Postanowienie wchodzi w życie w dniu ogłoszenia

image

Dano w Hofburgpalast, Wien dnia 3 September 1918r
Franciscus Leopoldus I Imperator
image
Caesar et imperator semper augustus ab dei gratia.
Imperator Austriae et rex Hungariae et Bohemiae

(Erik Blume) #2

Przystanął przed ogłoszeniem, zmarszczywszy brwi srogo nad czymś dumając
-Gdzie należy zgłaszać kandydatury?

(Borys Targersdorf) #3

Regent przystanął koło zamyślonego @Erik, włożył w oko monokl i przeczytał cesarsko-królewskie postanowienie. Zmarszczywszy brwi srogo nad czymś dumając.

(Franciszek Leopold I) #4

(Borys Targersdorf) #5

Borys szturchnął łokciem @Erik.
- No to sobie podumaliśmy - odwrócił się i ruszył w kierunku ck. biura komisji wyborczej.

(Erik Blume) #6

Obrócił się jeszcze zanim Regent odszedł i cichutko, nieśmiałym półszeptem zagaił
-Nie dałem rady jako ambasador, więc pewno jako minister kultury też nie mam co próbować?

(Borys Targersdorf) #7

Borys zatrzymał się w półkroku, odwrócił się w stronę zasmuconego Eryka.
- @Erik’u pośpiesz się zanim zamkną listy wyborcze. Sam kiedyś dałem palmę jako szef rządy- dodał szeptem :wink: