Sarajevo (Сарајево)


(Miroslav Barbarez) #1

Herb Sarajeva

Stolica i największe miasto Bośni i Hercegowiny, ośrodek administracyjny, przemysłowy i kulturalny, znajduje się w Alpach Dynarskich, przecinana przez rzekę Miljacka. 275,524 mieszkańców, z czego 80.74% stanowią Bośniacy, 4.94% Chorwaci, 3.78% Serbowie oraz 10.54% pozostałe narodowości.

Sarajevo z lotu ptaka


(Tomasz Dostojewski) #2

Sarajevo 1905 rok.


(Tomasz Dostojewski) #3

Rzymski Most

Rzymski most (bs. Rimski most) – zabytkowy, kamienny most na rzece Bośna w pobliżu miejscowości Ilidža, przedmieścia Sarajewa. Jest to jeden z czterech mostów tego typu w stolicy Bośni i Hercegowiny – pozostałe znajdują się na rzece Miljacka, w centrum miasta.

Most ma siedem przęseł, środkowe są wyższe niż boczne – to cecha charakterystyczna historycznych mostów na terenie dzisiejszej Bośni i Hercegowiny z okresu tureckiego. Długość mostu to 40 metrów, a szerokość 4,5 metra.

W 1530 roku okolicę odwiedził pisarz Benedikt Kuripešić, który o moście nie wspomniał – dwadzieścia lat później pisał jednak inny pisarz Katarin Zeno. Most musiał zatem zostać wzniesiony między 1530 a 1550 rokiem, nie wiadomo jednak kto był pomysłodawcą budowy oraz jego architektem.

Według niektórych legend w miejscu tym stał już w starożytności most rzymski (stąd nazwa), a obecny wybudowano w jego miejscu – nie ma jednak potwierdzenia tych informacji. Wiadomo jednak, że do budowy użyto fragmentów antycznych ruin z okolicy i w niektórych miejscach widać pozostałości po rzymskich rzeźbieniach.

Obecnie most jest używany tylko przez pieszych, prowadzi do niego brukowana droga – szosa samochodowa biegnie kilkaset metrów dalej.