Starostwo Brucker (Styria)


(Henryk von Groc Hrychowicz) #1

Miasto Bruck

SIEDZIBA STAROSTY

Miasto leży przy ujściu rzeki Mürz do Mury.


(Henryk von Groc Hrychowicz) #2

MIASTA POWYŻEJ 20.000 MIESZKAŃCÓW

Miasto Leoben

Miasto leży nad rzeką Murą. Wzmiankowane po raz pierwszy w 982 roku. Leoben rozwijało się dzięki korzystnemu położeniu na skrzyżowaniu szlaków handlowych oraz wydobyciu i przetwórstwu rud żelaza. Od 1173 posiadało targ, od 1415 prawo składu.


(Henryk von Groc Hrychowicz) #3

MIASTA POWYŻEJ 10.000 MIESZKAŃCÓW

Miasto Weiz

Miasto Judenburg

Miasto Voitsberg


(Henryk von Groc Hrychowicz) #4

MIASTA POWYŻEJ 5.000 MIESZKAŃCÓW

Miasto Kindberg

Miasto Liezen

Miasto Mürzzuschlag

Miasto Hartberg


(Henryk von Groc Hrychowicz) #5

POZOSTAŁE MIASTA STAROSTWA

Miasto Murau


(Henryk von Groc Hrychowicz) #6

Zamek Herberstein

Stoi na wysokim, skalistym wzgórzu nieopodal miejscowości Stubenberg. Najstarsze części zamku jest datowana na koniec XIII wieku.Później zamek kilkakrotnie rozbudowywano. W połowy XVI wieku zamek został przekształcony w renesansową rezydencję i do dziś jego przeznaczenie nie zostało zmienione.


(Henryk von Groc Hrychowicz) #7

Zamek Obermurau

Wybudowany w XIII wieku, góruje nad miastem Murau. W latach 1628 - 1643 został gruntownie przebudowany w stylu renesansowym. Zamek ma cztery skrzydła z arkadowym dziedzińcem.


(Henryk von Groc Hrychowicz) #8

Zamek Gallenstein

Powstał w 1278 roku z inicjatywy 0pata Henryka II i aż do końca XIX wieku stanowił centrum administracyjne benedyktyńskiego klasztoru Admont. W latach 1621 i 1626 obiekt został gruntownie przebudowany. W roku 1727 zamek spalił się całkowicie podczas burzy. Obecnie zamek został częściowo odbudowany i jest wykorzystywany do organizacji imprez kulturalnych.


(Henryk von Groc Hrychowicz) #9

Zamek Gösting

Ruiny niegdyś ważnego zamku położonego na wzgórzu nieopodal miasta Graz. Zamek ten został zbudowany w XI wieku przez Kaisera Heinricha IIImargrabiego Gottfried. W XV wieku, zamek został rozbudowany by chronić miasto przed Turkami i Węgier. W dniu 10 lipca 1723 roku w prochownię na zamku uderzył piorun, Eksplozja i pożar jaki wybuchł doszczętnie zniszczył zamek. Ocalała jedynie wieża i Kaplica Świętej Anny. Od tej pory zamek zaczął popadać w ruinę. W roku 1790 ostatecznie został opuszczony.


(Henryk von Groc Hrychowicz) #10

Spacer po Murau

Miasto może poszczycić się historią kilku wieków istnienia. Jej świadectwem są chociażby średniowieczne mury i zabytkowe kościoły – katolickie i protestanckie.

Osobliwością jest górujący nad miastem zamek, w którym na przełomie XVI i XVII wieku mieszkała Anna Neumann, wybitna „bizneswoman” swoich czasów. Nie tylko umiała gospodarować swym ogromnym majątkiem, ale świadczyła też poddanym swego rodzaju usługi bankowe. Mogli u niej zdeponować swoje oszczędności, aby później odebrać je z zyskiem. W oczach niektórych uchodziła z tego powodu za czarownicę. W dodatku była protestantką - gdy zmarła w wieku 88 lat, nie mogła zostać pochowana w miejscowym kościele parafialnym. Arcybiskup Salzburga zgodził się jednak na pogrzeb kościelny, ale ciało „pani na Murau” złożono w kościele w taki sposób, że jej głowa znalazła się poza obrębem murów świątyni… Dopiero w roku 1873 Anna znalazła swe ostateczne miejsce spoczynku w klasztornym kościele kapucynów. W Murau nadal spotkać można jego dawną właścicielkę – uwieczniono ją w brązie przed budynkiem starostwa.