Vynálezárna Járy Cimrmana


(Franz Joseph von Habsburg) #1
jara_cimrman_na_dome
Jára Cimrman z profilu tzw. potylicznego

Dámy a pánové!

Pozwalam sobie otworzyć pewną inicjatywę, która w swym zamyśle ma wspomóc technologiczny rozwój Monarchii. Nie bez przyczyny kraje korony czeskiej odznaczały się zawsze ogromnym rozwojem. Nie byłoby to możliwe bez tego oto człowieka: Járy Cimrmana.

Jest to dla wszystkich światłych umysłów jasnym, iż największym światowym pisarzem, wynalazcą, malarzem, fizykiem, narciarzem i filozofem w ciągu ostatnich 100 lat był czeski geniusz Jára Cimrman. Můžeme o tom vést spory, můžeme s tím nesouhlasit, ale to je tak všechno, co se proti tomu dá dělat.

Niech przykładem będą rozmowy geniusza z niejakim Włochem Marconim:
Marconi: Zerwał mi pan drut telegraficzny!
Cimrman: No to proszę spróbować bez drutu, miły Marconi!

tudzież jego rozmowa z niejakim Czechowem:
Cimrman: Nad czym pan pracuje?
Czechow: Piszę “Dwie siostry”.
Cimrman: A dwie to nie za mało, Antonie Pawłowiczu?

Vynálezárna czy też wynalazkownia będzie mieć za zadanie współpracować z przedsiębiorstwami Monarchii, aby kontynuować dzieło wielkiego czeskiego uczonego. Pierwszym przedsięwzięciem będzie udoskonalenie węgierskich sterowców, tak aby umożliwić wyskakiwanie w biegu z użyciem spadochronu z knedlików mącznych.

Planuje się także w przyszłości, opierając się na parze, prowadzić prace nad pozagastronomicznym zastosowaniem knedlików, bo i tak nikt ich nie lubi.

Siedziba wynalazkarny jest łatwa do znalezienia, znajduje się na niej szyld o następującej treści:

a_mame_jasno
W tym domu, co całkowicie jasne i udowodnione, nikdy nie żył i nie tworzył
pan Jára Cimrman

Choć równie dobrze może to być zupełnie losowy szyld.


(Borys Targersdorf) #2

A czy przypadkiem Pan Cimrman nie był by wychowawcą naszego Maxa?

Oczywiście inicjatywa cudownie potrzebna, wsparcie z budżetu na tak zacne badania gwarantowane.


(Maksymilian Rudolf von Habsburg) #3

Tuszę, iż zacny cel, jakim jest moje wychowanie przez boskiego Járę, również rozwiąże rządowe sakiewki. Jest rzeczą obiektywnie właściwą, aby formacją duchową i intelektualną feldkurata o moim pochodzeniu zajmował się właśnie Czech, wynalazca kapelusza dla koni i organizator telefonicznej konsultacji wszechekspertów.


(Franz Joseph von Habsburg) #4

Meine Herren, naturalnie bardzo dziękuję za wspomnienie o grantach; Wynalazkarnia postara się wynaleźć coś pożytecznego, żeby nie sprzeniewierzyć przynajmniej części z nich. Mogę uchylić rąbka tajemnicy, że pracujemy właśnie nad samowiążącymi się onucami oraz skarpetami łączącymi się w pary. Na ukończeniu są także prace nad dwuczęściowym strojem kąpielowym, choć te są względnie tajne, albowiem mogłoby to wywołać zgorszenie.


(Borys Targersdorf) #5

Te wynalazki zmienią oblicze współczesnego pola walki :wink:


(Franz Joseph von Habsburg) #6

Dámy a pánové!

Z dumą prezentujemy kolejny wielki wynalazek.

43419038_2241618849453120_8163238297041108992_n

Jest to tetracykl kwadratowy dwumiejscowy (dvoumístná čtvereční čtyřkolka). Jest to idealne urządzenie dla rodzinnego wzmocnienia swej tężyzny fizycznej w zdecydowanie niespiesznym tempie, pozwalającym na przykład na omówienie wszelkich ważkich spraw.

Można także pozbyć się na długie, błogie chwile swojej dziatwy, wysyłając ją na tym sprzęcie (związując uprzednio w humanitarny sposób) po gazetę czy kajzerkę. Pomaga także w problemach w alkowie - w razie zniechęcenia do sex appeal swego małżonka bądź małżonki można postawić warunek, że w razie niepowodzenia będzie to jedyny sposób poruszania się małżonków (tak, jak na powyższej fotografii).