Winiarnia Win Haus


(Henryk von Groc Hrychowicz) #1
Celem winiarni jest propagowanie winiarstwa na obszarze Styrii oraz trunków powstających z winorośli. Tu można degustować wina typowe dla obszaru Księstwa Styrii. W ofercie winiarni są również najlepsze wina, szampany i inne trunki z całego świata.

(Henryk von Groc Hrychowicz) #2

Winnice w Styrii

W Styrii winorośl uprawiana była przez Celtów już w IV w. p.n.e. Spore zasługi w szerzeniu picia wina i jego uprawy przypisuje się klasztorom. Książę Johann założył pod Marburgiem eksperymentalną winnicę z takimi szczepami jak Sauvignon Blanc, Traminer, Weiburgunder czy Riesling. Stawiał także na szkolenia młodych winiarzy, a jego działania byłby powodem założenia szkoły winiarskiej w Silberberg koło Leibniz, kształtującej kolejne pokolenia winemakerów. Tradycje te przetrwały do dziś i w południowej części kraju jest sporo plantacji winorośli. Choć są to niewielkie uprawy, liczące do kilkudziesięciu hektarów, to jakość uprawianych winorośli jest najwyższej klasy. Z uwagi na klimat dominują tu odmiany białe, choć wielcy producenci pokazują, że dobre, treściwe wino czerwone można zrobić niemal wszędzie. Niewątpliwym atutem Styrii jest jednak sauvignon blanc – odmiana, z której wina osiągają tutaj niebotyczną jakość i – często – ceny.


(Henryk von Groc Hrychowicz) #3

Szczepy Winorośli

Najbardziej rozpowszechnionym w uprawie szczepem w Styrii jest Sauvignon blanc. Rozpowszechniony na całym świecie. Uprawa tego szczepu na obszarze Styrii wykazuje typową nutę czarnej porzeczki i jest wyjątkowo aromatyczny i owocowy. Spożywany jako aperitif Gelber Muskateller w niczym nie ustępuje pachnącemu płatkami róż Traminerowi. Pięknie dojrzewają też grona szczepów Grauburgunder i Chardonnay, przy czym ten ostatni dojrzewa na ogół w małych beczkach dębowych (Barrique).

Sauvignon Blanc
Szczep pochodzący z okolic Bordeaux i znad Loary odmiana robi obecnie karierę na całym świecie. Produkowane z Sauvignon wina są bardzo charakterystyczne i łatwo rozpoznawalne, świeże, przyjemnie kwaskowe, z nutą agrestu, porzeczek, szparagów i zielonej trawy. Jest też używany jako składnik do wyrobu szlachetnych win słodkich (sauternes). Wymaga jednak odpowiedniego klimatu i gdy jest za ciepło i za sucho, daje wina nieciekawe, płaskie i mdło-słodkawe. W Styrii szczep ten pojawił się już w końcu XIX wieku i znalazł tu wiele odpowiednich dla siebie miejsc. Szczególnie interesujące są wywodzące się z Sauvignon wina produkowane w południowej Styrii, czyste, owocowe, pikantne i świeże, przywodzą na myśl wina znad Loary.

Grauburgunder
Stary szczep burgundzki (jasna mutacja) niegdyś ulubiony przez cystersów, dzięki nim dotarł do Styrii już w XIV wieku. Wymaga żyznych gleb i ciepłych stanowisk na łagodnych zboczach. Winogrona dobrze dojrzewają i gromadzą sporo cukru. Szczep ten daje wina mocne i ekstraktywne, o charakterystycznym, pełnym aromacie dojrzałych brzoskwiń, karmelu i skórki chleba, zarówno wytrawne jak słodkie.

Chardonnay
Szczep znany w Styrii również pod nazwą Morillon daje różnorodne wina, zarówno tradycyjne, kwasowe i pikantne, jak też robione w nowoczesnym stylu, często w beczkach z nowego dębu. Wtedy wina są łagodniejsze, pełniejsze i bardziej maślane.


(Henryk von Groc Hrychowicz) #4

Chardonnay, Morillon Cru

Wino z obszaru Styrii. Białe, wytrawne.Szczep: Chardonnay. Zawartość alkoholu: 12.50%. Wielkość butelki: 0,75 l. Opis - barwa jasno żόłta, aromaty owocόw egzotycznych, w smaku owoce południowe.

Chardonnay, Morillon Klassik

Wino z obszaru Styrii. Białe, wytrawne. Szczep: Chardonnay. Zawartość alkoholu: 12.00%. Wielkość butelki: 0,75 l. Opis - aromat kwiatów polnych połączony z nutką miodu, odrobina zapachu róż i owoców egzotycznych. Smak ziołowo-kwiatowy. Wino eleganckie o długim finiszu.


(Henryk von Groc Hrychowicz) #5

Cuvee Gomeliz

Wino z obszaru Styrii. Białe, wytrawne. Szczep: Cuvee. Zawartość alkoholu: 12.00%. Wielkość butelki: 0,75 l. Opis - barwa jasno żółta, szeroka struktura aromatów owocowych. Smak świeży i orzeźwiający.

Puss Puss

Wino z obszaru Styrii. Białe, wytrawne. Szczep: Riesling, Weißburguner, Sauvignon Blanc. Zawartość alkoholu: 13.00%. Wielkość butelki: 0,75 l. Opis - charakterystyczna dla tego wina jest wyraźna, dojrzała owocowość. Aromat owocόw pestkowych i cytrusowych. Smak pełny, soczysty z nutą mango, pomarańczy i nektarynek.


(Henryk von Groc Hrychowicz) #6

Weissburgunder, Marko Ottenberg

Wino z obszaru Styrii. Białe, półwytrawne. Szczep: Weissburgunder. Zawartość alkoholu: 13.00%. Wielkość butelki: 0,75 l. Opis - Barwa jasno żółta. Aromat dojrzałych owoców z nutą wanilii. Intensywnie owocowe, gęste, kremowe.

Sauvignon Blanc, Beerenauslese Klausen

Wino z obszaru Styrii. Białe, słodkie. Szczep: Sauvignon Blanc. Zawartość alkoholu: 11.50%. Wielkość butelki: 0,375 l. Opis - aromaty dojrzałych zielonych jabłek połączony z nutą papryki i agrestu.Delikatny smak kwiatów czarnego bzu oraz jabłek i gruszek z nutką cynamonu. Bardzo eleganckie.


(Henryk von Groc Hrychowicz) #7

Chateau Petrus

Wino Francuskie z regionu Bordeaux. Wytrawne, czerwone. Uznawane za jedno z najdroższych win na świecie. Szczep: Merlot. Zawartość alkoholu: 14.50%. Wielkość butelki: 0,75 l. Opis - Bogaty, ciemny kolor. Bardzo złożony aromat: wiśni, jeżyn, kawy, dojrzałych morw, czarnych porzeczek, jagód leśnych i wanilii.

Baron de Ley Siete Vinas Reserva Rioja

Hiszpańskie niezwykłe, bo stworzone z 7 odmiennych, czerwonych i białych szczepów, których winifikacja przebiegała w różny sposób. Tempranillo z białymi szczepami oraz pozostałe czerwone oddzielnie - łącznie 4 różne beczki, w których wina leżakują 3 lata. Po tym czasie - wszystkie razem dojrzewają i rozwijają swoje wyjątkowe aromaty i smaki w dużej kadzi przez 12 miesięcy. Zawartość alkoholu: 14,5%. Wielkość butelki: 0,75 l. Opis - barwa czerwona. Aromat dojrzałych jagód, jeżyn, runa leśnego, pachnących róż i fiołków z nutą przypraw i wanilii w tle.


(Henryk von Groc Hrychowicz) #8

Vina Bujanda Tempranillo Rose

Hiszpańskie wino wytrawne. Wyprodukowane wyłącznie z winogron szczepu tempranillo. Charakteryzuje się intensywną barwą z akcentami fioletu. Zawartość alkoholu: 12,5%. Wielkość butelki: 0,75 l. Opis - barwa różowa. Aromat: wyczuwalne nuty truskawek i malin przełamane akcentami cytrusów. W smaku świeże, pełne, bardzo owocowe o wyjątkowo długim, jak na różowe wino, finiszu.

Oremus Tokaji Aszu 3 Puttonyos

Wino Węgierskie, słodkie, powstałe w regionie Tokaj. Zawartość alkoholu: 13%. Wielkość butelki: 0,500 l. Opis - Barwa złocisto-bursztynowy z delikatnie pomarańczowymi refleksami. Aromat wyróżnia się delikatnością, z nutami brzoskwiniowymi i miodowo-orzechowymi. W ustach panuje haromionia, w której kwasowość jest idealnie zbalansowana. Sprawdza się doskonale jako wino do deserów.


(Henryk von Groc Hrychowicz) #9

Reichsgraf von Kesselstatt Palais Riesling

Niemieckie wino wytrawne z regionu Mosel-Saar-Ruwer. Powstaje w wyniku połączenia owoców z późnych zbiorów z regularnymi zbiorami z dwóch słynnych winnic Josephshof i Piesporter Domherr. Zawartość alkoholu: 12%. Wielkość butelki: 0,750 l. Opis - Barwa biała. Aromat: wielowymiarowy owocowy.

Pellegrino Moscato Sicilia I.G.T.

Świetne białe wino likierowe, pochodzące z Sycylii, a wykonane ze szczepu Moscato di Alessandria. Zawartość alkoholu: 16%. Wielkość butelki: 0,75 l. Opis - barwa złocista. Aromat: migdałów z nutami waniliowymi - te cechy sprawiają, że jest idealnym deserem samym w sobie.


(Henryk von Groc Hrychowicz) #10

Masi Masianco Venezie I.G.T.

Białe wino włoskie z regionu Veneto, powstające w oparciu o dwie odmiany: Pinot Grigio i Verduzzo. Zawartość alkoholu: 13%. Wielkość butelki: 0,75 l. Opis - barwa lekko różowa. Aromat: słodkich owoców cytrusowych. W smaku dobrze zbudowane, finisz subtelny, z dobrze zbalansowaną kwasowością.

Campo Verde Barolo

Wino Włoskie wytrawne z regionu Piemont, powstałe ze szczepu Nebbiolo. Zawartość alkoholu: 14%. Wielkość butelki: 0,75 l. Opis - barwa jasnogranatowa, wpadająca w czerwień, który z wielkiem przechodzi o odcienie pomarańczowy. Aromat niepowtarzalny i bardzo pociągający. W trakcie deugstacji co chwilę się zmienia w kieliszku, więc warto poczekać chwilę na jego rozwój. Bardzo ładnie zrównoważone, z harmonią wszystkich elementów.


(Henryk von Groc Hrychowicz) #11

Graham’s 10 Years Old Tawny Port

Portugalskie wino wzmacniane jest mieszanką starszych win gwarantujących złożoność aromatów i smaków oraz młodszych, przynoszących żywiołowość i świeżość. 10 lat odnosi się tutaj do średniej wieku tej mieszanki. Zawartość alkoholu: 20%. Wielkość butelki: 0,75 l. Opis - barwa czerwona. Aromat niezwykle złożony, bukiet, z wysuwającymi się na przód orzechami, w tle zaś bakalie, konfitury czereśniowe z niuansami przypraw.

Moët&Chandon Nectar Imperial

Francuski szampan o pięknej żółtej barwie, ze złocistymi refleksami. Charakteryzuje się uwodzicielskim aromatem i bogatym bukietem, który w pierwszym kontakcie wybucha zapachami owoców egzotycznych ananasa i mango. Z czasem stopniowo uwalniają się aromaty owoców pestkowych, taki jak śliwka mirabelka i morela, wraz ze swoją jedwabistą i jędrną strukturą. A wszystko to, przeplecione delikatnymi nutami wanilii, jakie spajają egzotyczne bogactwo. Zawartość alkoholu: 12%. Wielkość butelki: 0,75 l.


(Henryk von Groc Hrychowicz) #12

Calvados Papidoux VSOP

Doskonały wytrawny winiak francuski, charakteryzujący się wytrawnym, owocowym smakiem (jabłkowym) i charakterystycznym jabłkowym bukietem. Wyrabiany jest głównie w departamencie Calvados w Normandii poprzez destylację cydru. Swój piękny ciemnozłoty kolor i niezwykle bogaty aromat zawdzięcza wieloletniej maturacji w dębowych beczkach . Jest niezwykle aromatyczny z wyczuwalnymi suszonymi owocami, miodem i niewielkim posmakiem dębu. Stary, odleżakowany calvados jest ceniony we Francji na równi z koniakiem i traktowany jako lekarstwo na trawienie i pobudzenie apetytu oraz doskonale rozgrzewający w chłodne dni. Zawartość alkoholu: 40%. Wielkość butelki: 0,7 l.

Birkedal Hartmann Halfdan XO

Dzięki długiemu okresowi leżakowania od 12 do 17 lat wyśmienity koniak, charakteryzujący się dostojną, ciemno orzechową barwą, aromatem dębu przeplatającym się na zmianę z lukrecją, wanilią i pieprzem. W smaku wyczuwamy bardzo elegancką linię zdominowaną przez morele i kakao. Zawartość alkoholu: 40%. Wielkość butelki: 0,7 l.


(Henryk von Groc Hrychowicz) #13

Zasady podawania wina

Wino to nieodłączny towarzysz spotkań i przyjęć. Nie ma znaczenia czy to oficjalny obiad w ambasadzie, czy skromne imieniny w gronie znajomych - napój z owocu winorośli niemal zawsze pojawia się na stole. Jego obecność rozluźnia, rzecz jasna, atmosferę, „przełamuje lody” – takie są właściwości alkoholu. Lecz oprócz tego wino jest doskonałym uzupełnieniem podawanych gościom potraw, zaś jego pojawienie się, to obietnica uczty dla wszystkich zmysłów.

Oferując swoim gościom wina należy pamiętać, że istnieje wiele reguł i zasad opisujących sposób ich podawania oraz kolejność, z jaką powinny pojawiać się na stole. Ich przestrzeganie pozwoli nam uniknąć gaf czy uchybień, bolesnych zwłaszcza w towarzystwie gości o dużej estymie, czy po prostu znających się na rzeczy.

Jak podawać

  • Wino białe podajemy przed winem czerwonym
  • Wino wytrawne podajemy przed winem słodkim
  • Wino młode podajemy przed starszym
  • Wino lekkie podajemy przed ciężkim

Do wina najlepsze są kieliszki w kształcie tulipana wykonane z białego szkła. Napełnia się je zwykle od 1/3 do połowy wysokości (podczas toastów wydają wtedy czysty, przyjemny dźwięk), a maksymalnie do 2/3. Dwie godziny przed przyjęciem gospodarz powinien otworzyć butelkę i spróbować trunku, by uniknąć przykrych niespodzianek w trakcie uroczystości.

Wino nalewa gospodarz. Robi to na stojąco, wlewając pierwsze krople do swojego kieliszka, by usunąć ewentualne resztki korka pływające po powierzchni. Nie próbuje go jednak wtedy, gdyż winien zrobić to już wcześniej. Jak inne napoje, także wino nalewa się z prawej strony gościa. Szyjka nie może dotykać kieliszka, zaś on sam powinien stać na stole. Wysokość z jakiej lejemy ten trunek zależy od gatunku wina. Białe nalewamy z wysokości 5 cm, musujące 10 cm, czerwone 1 cm. Jeśli jest to przyjęcie prywatne, goście mogą potem sami dolewać sobie trunek. Czynią to jednak zawsze mężczyźni, rozpoczynając od sąsiadki po swojej prawej stronie.

Jak pić
Przed napiciem się wina przełykamy jedzenie, ocieramy usta serwetką, po czym trzymając kieliszek za górną część nóżki (dłonią ogrzewa się tylko koniak) upijamy z niego mały łyk. Jeśli smak trunku okaże się zbyt intensywny, dozwolone jest przegryzienie go kawałkiem pieczywa. Po zaczerpnięciu wina chwilę oceniamy jego bukiet i odstawiamy kieliszek.

O czym należy pamiętać przy podawaniu win

Ogromna różnorodność win daje możliwość wyboru spośród nich najbardziej odpowiednich do potraw, które znajdą się na naszym stole. Zasada dobierania win do potraw polega na uzupełnianiu i dopasowywaniu smaków. Na ogół podaje się:

Wina białe wytrawne
jako aperitif (do orzeszków, paluszków słonych, krakersów), przekąsek, owoców morza, kawioru (choć lepszy jest szampan), białych mięs, drobiu, zapiekanek i delikatnych serów (w temp. 6-8°C);

Wina białe półwytrawne
jw. oraz do pasztetów, móżdżku, dań z jarzynami i grzybami czy ostrych serów (w temp. 8-12°C);

Wina czerwone łagodne wytrawne i półwytrawne ( do 11%)
jako aperitif, do przekąsek, czerwonych mięs i wędlin, potraw mącznych (np. pizzy), ryb smażonych, pieczonych i w sosach (zwłaszcza do łososia i tuńczyka), pieczonego drobiu, potraw z grzybów oraz serów typu roquefort (w temp. 12-14°C);

Wina czerwone mocne wytrawne i półwytrawne ( ponad 11%)
do czerwonych mięs, dziczyzny i dzikiego ptactwa, królika, szynki, cynaderek, ostro przyprawionych dań oraz serów typu brie (w temp. 15-18°C);

Wina wzmocnione słodkie i półsłodkie
do deserów (w temp. pokojowej) przy czym z lodem jako aperitif, a wytrawne – jako aperitif (schłodzone);

wina różowe
do przekąsek, owoców morza, ryb smażonych, łagodnych serów i deserów (w temp. 8-12°C);

wina słodkie i półsłodkie
ogólnie do dań słodkich, deserów, ciast, owoców i orzechów, można je również serwować do niektórych ryb i potraw z gęsich wątróbek jak również do ostrych serów;

wina bardzo słodkie
wyłącznie do deserów;

wina musujące i szampany
właściwie do wszystkich dań (z wyjątkiem zupy, bigosu i śledzi) i serów, przed i po posiłkiem, przy czym wytrawne – do dań niesłodkich, słodkie i półsłodkie – do dań słodkich i deserów, a szampana oczywiście do kawioru (mocno schłodzone, ale nie zamrożone, w temp. 6-8°C);

wermuty słodkie
do kawy, ciast, ciasteczek i tortu (w temp. 14-16°C);

wermuty wytrawne
jako aperitif i do koktajli (z lodem, w temp. 8-10°C);

miód pitny
do deserów, ciast, ciasteczek, toru i kawy, orzeszków (w temp. 14-16°C)