Wizyta JCiKM Franciszka Leopolda I w Grazu

(Franciszek Leopold I) #4

Jego Cesarska Mość powitał wszystkich zebranych na dworcu i zapowiedział oficjalną konferencję prasową na południe następnego dnia w Sali Prasowej gmachu Stanów Generalnych Księstwa, po czym wraz z towarzyszącą mu świtą udał się na oficjaną część wizyty w Zamku Eggenberg.

(Henryk von Groc Hrychowicz) #5

Po uroczystym obiedzie wydanym na zamku, Jego Cesarska i Królewska Mość w towarzystwie dygnitarzy i generalicji udał się do koszar wojskowych na spotkanie z kadrą oficerska III Korpusu i odebrał defiladę 7 Pułk Piechoty stojącego w Grazu.

Po zakończeniu uroczystości Jego Cesarska i Królewska Mość zechciał jeszcze skorzystać z zaproszenia komendanta Akademii Wojskowej w Grazu i złożył krótka wizytę w tej zacnej uczelni awansując dziesięciu najzdolniejszych kadetów kończących studia, na pierwszy stopień oficerski.

(Borys Targersdorf) #6

W czasie przemarszu oddziałów rozlegały się brawa zgromadzonej ludności, przerywane okrzykami na cześć Najjaśniejszego Pana i JE Ekscelencji von Groc’a

(Henryk von Groc Hrychowicz) #7

Na koniec dnia Jego Cesarska i Królewska Mość złożył wizytę w gmachu Stanów Generalnych Księstwa Styrii. Sala obrad wypełniona przez delegatów z obszaru Styrii, Karyntii i Krainy powitała Jego Cesarską Mość gromkimi brawami. Owacje na cześć Franciszka Leopolda I nie miały końca.

(Henryk von Groc Hrychowicz) #8

Po zakończeniu oficjalnego powitania Zgromadzenie Stanów Generalnych Księstwa Styrii dokonało uroczystego przekazania mitry książęcej Jego Cesarskiej Mości Franciszkowi Leopoldowi I, dopełniając tym samym zamknięcia burzliwego okresu w dziejach Księstwa Styrii.

(Borys Targersdorf) #9

Gmach Stanów Generalnych zatrząś się od gromkich braw, delegaci i obywatele zgromadzeni na galerii odśpiewali Hymn Monarchii.

(Henryk von Groc Hrychowicz) #10

Rankiem następnego dnia na Zamku Eggenberg wydano na cześć Jego Cesarskiej Mości uroczyste śniadanie w którym uczestniczyli najznamienitsi obywatele Księstwa Styrii oraz liczne grono gości zaproszonych z terenu całej Monarchii. Na koniec uczty, generał Groc Hrychowicz wzniósł toast za pomyślny rozwój Austro-Węgier oraz zdrowie cesarza Franciszka Leopolda I.

(Henryk von Groc Hrychowicz) #11

Przedpołudnie Jego Cesarska Mość spędził na spotkaniach z przedsiębiorcami z obszaru Styrii, Karyntii i Krainy, które zakończył wizytą w Steiermärkische Fabriks Puch - AG. Rozmawiając z inżynierami i właścicielami tej fabryki Jego Cesarską Mość zainteresowały najnowsze osiągnięcia tej gałęzi gospodarki. W podziękowaniu za wizytę i zainteresowanie rozwojem przemysłu, Zakłady Pucha ofiarowały Franciszkowi Leopoldowi I najnowszy produkt firmy - samochód Puch XIX Alpenwagen, który wejdzie na rynek dopiero od stycznia przyszłego roku.

Puch XIX Alpenwagen

(Borys Targersdorf) #12

Piękna gablota!

(Andrew von Habsburg, Herzog von Hohenberg) #13

To prawda zgadzam sie

(Borys Targersdorf) #14

Regent pochylił się w stronę Jego Wysokości von Hohenberg
-Może warto zakupić kilka automobili dla celów reprezentatywnych?

(Henryk von Groc Hrychowicz) #15

Jego Cesarskiej Mości Franciszka Leopolda I następnego dnia spotkał się na rynku z mieszkańcami Grazu oraz obywatelami całego księstwa, po czym udał się na dworzec kolejowy i po uroczystym pożegnaniu w którym uczestniczyli dygnitarze Księstwa Styrii z generałem Groc Hrychowiczem na czele wyruszył specjalnym pociągiem do Wiednia.

(Andrew von Habsburg, Herzog von Hohenberg) #16

W imieniu Jego Cesarskie Królewskiej Mości Franciszka Leopolda i własnym bardzo dziękuję za wspaniałe przyjęcie przez lud Księstwa Syrii, a w szczególności przez generała Henryka von Groc Hrychowicza

(Franciszek Leopold I) #17

I ja również składam piękne dzięki za tak udaną i owocną wizytę.
Chciałem przeprosić, że czynię to dopiero teraz, ale w podróży złapała mnie niestety ciężka (realna) angina, i nie wstawałem z łóżka – dziękuję dorgi Kuzynie, że złożyłeś to podziękowanie w mym imieniu.
Wkrótce wydam oficjalną notę prasową w sprawie wizyty.

(Borys Targersdorf) #18

Majestat
życzę dużo zdrowia.

(Andrew von Habsburg, Herzog von Hohenberg) #19

Jestem za tylko czy mamy pieniądze

(Borys Targersdorf) #20

Mamy pieniądze.

(Andrew von Habsburg, Herzog von Hohenberg) #21

to jeszcze zgoda JCKM I kupujemy

(Andrew von Habsburg, Herzog von Hohenberg) #22

Wielmożny Regencie
To kiedy kupujemy samochody.
Teraz do pracy chodzę pieszo, już mnie nogi bolą i odciski

(Borys Targersdorf) #23

Dobrze, że jesiennej pluchy nie ma :slight_smile: Kupujemy, kupujemy.