Wizyta JKM Roberta Fryderyka i nota gratulacyjna


(Robert Fryderyk) #1
herb_150_rca_nowy

Wasza Cesarska i Królewska Mość!

Usłyszawszy o Waszym wyborze na Tron Cesarstwa Austrii i Królestwa Węgier czym prędzej zdecydowaliśmy się przybyć do Wiednia osobiście i razem z Wami celebrować to niezwykłe i wspaniałe wydarzenie. Korzystając przeto z okazji, nim przejdziemy do słów bezpośrednio do Was kierowanych, pragniemy zwrócić się do wszystkich mieszkańców i obywateli Monarchii Austro-Węgierskiej z gratulacjami za tak roztropny i brzemienny w skutkach wybór Monarchy, przekazujemy Wam najserdeczniejsze życzenia oraz zapewnienia o Naszej i Naszego kraju wielkiej estymie i przyjaźni jaką Was darzymy. Postrzegamy Was i Wasz kraj jako naszego bliskiego przyjaciela i sojusznika i liczymy, że wkrótce zaowocuje to dalszym zbliżeniem naszych krajów.

Wasza Cesarska i Królewska Mość!

Zawsze byliście Nam Przyjacielem i odwzajemnialiśmy Wam to uczucie. Tym bardziej radujemy się Waszym szczęściem i zaszczytem, którego dostąpiliście. Wiecie jednak sami najlepiej, iż z owym zaszczytem w parze idzie ogromna, a nawet większa, odpowiedzialność. Jesteśmy przekonani, że sobie z nią poradzicie, a Monarchia będzie rozkwitać i wspaniale się dalej rozwijać. Mając nadzieję na to, że Przyjaźń między Nami a Wami będzie silnym fundamentem pogłębiania przyjaźni i współpracy między naszymi Krajami, ufamy, iż już wkrótce aktywnie włączycie się w prace, które ustanowią nową jakość i nowy poziom zaangażowania w stosunkach między Wiedniem a Grodziskiem.

Jest Naszym ogromnym przywilejem nazywanie Was Przyjacielem. Radujemy się z Wami, bawimy się z Wami i pozwólcie, iż zakrzykniemy, tak by Wiedeń Nas usłyszał — VIVAT FRANCISZEK LEOPOLD! VIVAT MONARCHIA! VIVAT AUSTRO-WĘGRY!

Ślę gorące pozdrowienia.

Robert Fryderyk
Książę Sarmacji
pieczec_200_nowa

(Franciszek Leopold I) #2

Wasza Książęca Mość!

Nie

sposób wyrazić, jaką radością napełnia mnie przybycie i tak serdeczna nota od Waszej Książęcej Mości!
To prawda, że zawsze widziałem w Was przyjaciela, tak jak od zawsze Sarmacja była przyjacielem Monarchii.
Głęboko wierzę, że w przyszłości ta przyjaźń będzie się tylko rozwijać i przerodzi się w szeroką współpracę na wielu polach.

Niech żyje Sarmacja, Niech żyją Austro-Węgry! Niech żyje przyjaźń między naszymi wielkimi państwami!

Załączając wyrazy serdeczności,
Franz Leopold I
Caesar et imperator semper augustus ab dei gratia. Imperator Austriae et rex Hungariae et Bohemia