Zakłady Broni w Grazu


(Henryk von Groc Hrychowicz) #1

Zakłady Broni w Grazu

Fabryka uzbrojenia i wyposażenia wojskowego powstała z inicjatywy Landstreitkrräfte (Dowództwa Wojsk Lądowych Armia Austro-Węgier). Obecnie zakłady te zostały odtworzone i wznowiły produkcję dla potrzeb odtwarzanych struktur wojska.


(Henryk von Groc Hrychowicz) #2

Pistolet Mannlicher M03

Mannlicher M03 jest bronią samopowtarzalną. Zasada działania oparta o krótki odrzut lufy. Zamek ryglowany klinem. Pistolet jest przeładowywany przy pomocy rączki zamkowej umieszczonej na górze zamka. Mechanizm uderzeniowy kurkowy, jest samonapinający. Kurek wewnętrzny jest napiąć przy pomocy dźwigni umieszczonej nad spustem. Broń jest zasilana ze stałego magazynka pudełkowego o pojemności 6 naboi. Magazynek znajdował się przed spustem i jest ładowany przy pomocy łódek.Lufa gwintowana, posiada pięć bruzd prawoskrętnych. Przyrządy celownicze ma mechaniczne, stałe (muszka i szczerbinka).

Dane techniczne: Kaliber 7,65 mm Długość broni 267 mm Masa broni 0,99 kg


(Henryk von Groc Hrychowicz) #3

Karabin Mannlicher M1895

Karabin M1895 jest bronią powtarzalną. Ma dwutaktowy zamek. Ryglowanie przez obrót tłoka zaporowego (dwa rygle). Obrót tłoka zaporowego wymusza wycięte na nim bruzdy współpracujące z występami znajdującymi się wewnątrz trzonu zamkowego. Broń jest zasilana ze stałego magazynka pudełkowego ładowanego ładownikami pięcionabojowymi. Przyrządy celownicze składają się z trójkątnej muszki i celownika ramkowego (przy nastawie 300 używano stałej szczerbiny umieszczonej na dolnej krawędzi ramki, przy nastawach 600–2400 szczerbiny umieszczonej na suwaku, przy nastawie 2600 stałej szczerbiny na szczycie ramki). Broń jest wyposażona w bagnet nożowy M1895 mocowany pod lufą przy pomocy rękojeści. Lufa z nakładką drewnianą.

Dane techniczne: Kaliber 8 mm Długość broni 1270 mm Masa broni 3,75 kg


(Henryk von Groc Hrychowicz) #4

Karabinek Mannlicher M95M

M95M jest bronią powtarzalną. Powstał w oparciu k konstrukcje karabinu Mannlicher M1895 i posiada identyczną konstrukcję. Broń jest zasilana z magazynka pudełkowego ładowanego pięcioma nabojowymi.

Dane techniczne: Kaliber 8 mm Długość broni 1003 mm Masa broni 3,09 kg


(Henryk von Groc Hrychowicz) #5

Karabin Maszynowy Schwarzlose M.7/12

Automatyka działała tej broni opiera się na zasadzie odrzutu zamka półswobodnego. Karabin jest zasilany z taśmy parcianej o pojemności 250 lub 100 nabojów. Donośnik bębnowy wprowadzany był w ruch przez zamek. Lufa z czterobruzdowym gwintem chłodzona jest wodą i zakończona tłumikiem płomieni. Każdy nabój przed wprowadzeniem do komory był automatycznie naoliwiony, przy pomocy pompki napędzanej przez zamek. Zapobiegało to pękaniu łusek wyciąganych pod znacznym ciśnieniem. Broń była wyposażona w trójnożną podstawę, przy czym każda noga miała regulację długości.

Dane techniczne: Kaliber 8 mm Długość broni 945 mm Masa karabinu 20,7 kg Masa podstawy 19,0 kg


(Henryk von Groc Hrychowicz) #6

Armata Polowa 8 cm FK M.5

Działo ma stalowa, gwintowana lufę. Zamek klinowy o ruchu poziomym. Przyrządy celownicze znajdowały się po lewej stronie lufy. Tarcza ochronna była zaopatrzona w fotele dla dwóch żołnierzy obsługi. Łoże dolne jednoogonowe. Drewniane koła szprychowe z metalową obręczą. Holowanie za pomocą zaprzęgu sześciokonnego z prędkością do 7 km/h.

Dane techniczne: Kaliber 76,5 mm Masa 1010 kg (bojowa) Obsługa 6 ludzi


(Henryk von Groc Hrychowicz) #7

Amunicja Strzelecka

Nabój 7.65×25mm Borchardt

Zasilał pistolet Mannlicher M03 Dane techniczne: Kaliber 7,65 mm Długość całkowita 29,7 mm Masa naboju 5.5 g

Nabój 8 × 50 mm R Mannlicher

Zasilał on karabin Mannlicher M1890 i M1895, oraz karabin maszynowy Schwarzlose wz. 07/12. Dane techniczne: Kaliber 8 mm Długość łuski 50,7 mm Długość naboju 76 mm Masa naboju 15.8 g


(Henryk von Groc Hrychowicz) #8

Amunicja Artyleryjska

Nabój do armaty polowej 8 cm FK M.5

Dane techniczne:
Kaliber 76,5 mm
nabój zespolony
Masa pocisku 6,68 kg


(Henryk von Groc Hrychowicz) #9

Bagnet M95

Przeznaczony do karabinu Mannlicher M1895

Dane techniczne:
Długość bagnetu - 361 mm
Szerokość głowni - 23 mm
Średnica oczka na lufę - 15 mm


(Henryk von Groc Hrychowicz) #10

Taśma nabojowa parciana

Przeznaczony do zasilania nabojami karabinu maszynowego Schwarzlose M.7/12

Dane techniczne:
Długość taśmy 100 lub 250 naboi


(Henryk von Groc Hrychowicz) #11

Pistolet Steyr-Hahn M12

Zakładu rozpoczęły produkcje pistoletu Steyr. Broni osobista, samopowtarzalna przeznaczona dla oficerów armii Austro-Wegierskiej. Zasada działania broni jest oparta o krótki odrzut lufy. Zamek ryglowany przez obrót lufy. Posiada mechanizm uderzeniowy kurkowy, mechanizm spustowy jest bez samonapinania. Steyr-Hahn jest zasilany ze stałego, jednorzędowego magazynka pudełkowego o pojemności 8 naboi, umieszczonego w chwycie. Ładowanie magazynka odbywa się przy pomocy łódki. Pistolet ma lufę gwintowana, zaopatrzoną w cztery bruzdy prawoskrętne. Przyrządy celownicze są mechaniczne, stałe (muszka i szczerbinka).

Dane techniczne:
Kaliber 9 mm
Długość broni 216 mm
Masa broni 0,99 kg


(Henryk von Groc Hrychowicz) #12

Austro-Daimler Panzerwagen

Na zamówienie Dowództwa III Korpusu zakłady rozpoczęły produkcję samochodów pancernych Austro-Daimler. Konstrukcja tych samochodów powstała w roku 1903 i zawarto w niej wiele nowatorskich rozwiązań : napęd na wszystkie cztery koła, w pełni opancerzony korpus z obrotową wieżą i czterocylindrowy silnik benzynowy o mocy 35 KM zapewniał spora mobilność. Niestety projekt wyprzedzał czasy w których powstał i dotąd nie był wykorzystany.

Dane Techniczne:
Masa (2.9 tony
Długość 4,1 m.
Szerokość 2,1 m.
Wysokość 2,4 m.
Silnik : 4 cylindrowy 1050 cm3
Szybkość 45 km/h
Opancerz 4 mm
Uzbrojenie : 1 km Maxim


(Henryk von Groc Hrychowicz) #13

Panzerkampfwagen B III.

Na zamówienie Sztabu Generalnego podjęto produkcję czołgu Panzerkampfwagen B III. Konstrukcja ta jest rozwinięciem Motorgeschutz Burstyn III opracowanego w oparciu o rozwiązania z Motorgeschutz Burstyn II.

Dane Techniczne:
Masa : 38 ton
Długość : 7,4 m.
Szerokość : 3,1 m.
Wysokość : 3,7 m.
Silnik : silnik 6-cylindrowy o mocy 240 KM
Szybkość 10 km/h
Opancerz 15 mm,
Uzbrojenie : 1 armata 65 mm oraz 2 km Maxim 7,92 mm
Załoga : 5 osób