Zamek Eggenberg - Siedziba Namiestnika


(Henryk von Groc Hrychowicz) #1

Zamek Eggenberg

Wybudowany w roku 1635 przez Hansa von Eggenberga w zachodniej części miasta Graz. Projektantem zamku był Givanni de Pomis który stworzył zachowany do dzisiaj wspaniały manierystyczny systemem krużganków na wewnętrznym dziedzicu. Zamek zdobią cztery narożne wieże z małymi latarniami oraz jedna wieża renesansowa zwieńczająca kaplicę na środku wewnętrznego dziedzińca. Szczyty ozdobione obeliskami są piękną realizacją manierystycznej estetyki, natomiast rytmika otworów okiennych sprawia że w pałacu jest widno i stiuki oraz cenne tkaniny mogą lśnić pełnym blaskiem.


(Henryk von Groc Hrychowicz) #2

Wewnętrzny dziedziniec zamku

Po środku środku kwadratowego dziedzińca zamku stoi wieża zwieńczona barokowym hełmem, w której umieszczona jest kaplica z pięknym gotyckim sklepieniem. Wieża ta stanowi pozostałość donżon (czyli gotycka wieża spełniająca także funkcje obronne) z 1470 roku. Zbudował ją jeden z pierwszych członków rodu Eggenbergów.


(Henryk von Groc Hrychowicz) #3

Komnaty Zamku

W połowie XVIII wieku księżna Maria Eleonora Eggenberg postanowiła urządzić w zamku amfiladę gabinetów i saloników. Sprowadzono cenne rokokowe meble z Francji. Od tego czasu nie przeprowadzano w pałacu żadnych zmian i wszystkie wnętrza i ich wyposażenie zachowało się do dziś. Największe pomieszczenie zamku to Sala Planet ukończona w 1695 roku. Białe stiuki stanowią ramy dla fresków przedstawiających personifikację planet. Wszystkie freski są w stylu barokowym, natomiast stiuki zdradzają piętno manieryzmu ze swoim umiłowaniem kształtu muszli. W tamtym okresie bardzo rzadko tworzono jeszcze w tym duchu. Z tej racji jest to jedna z najpóźniejszych manierystycznych dekoracji stiukowych w Europie.


(Henryk von Groc Hrychowicz) #4

Goście Zamek Eggenberg mają możność zobaczyć różnego rodzaju pojazdy konne zgromadzone w dawnej wozowni zamku


(Henryk von Groc Hrychowicz) #5

KAROCA

Bardzo bogato zdobiona kareta z XVII i XVIII wieku


(Henryk von Groc Hrychowicz) #6

GALAWAGEN (Kareta Galowa)

Pojazd reprezentacyjny używanych przez koronowane głowy


(Henryk von Groc Hrychowicz) #7

BERLINA

Luksusowy pojazd podróżny karety o konstrukcji rozworowej o nadwoziu krytym i przeszklonym z dwoma podwójnymi siedzeniami naprzeciwko siebie. W XIX w nazwa określająca karetę zawieszoną na pasach pomiędzy dwoma drągami.


(Henryk von Groc Hrychowicz) #8

LANDAUER

Znany od XVIII wieku, otwarty powóz czterokołowy, dwu- lub czterokonny, z czterema miejscami dla pasażerów i z podwyższonym siedzeniem z przodu dla powożącego. Dwa jednakowe siedzenia pasażerów umieszczone są naprzeciw siebie. Charakterystyczny dla lando jest półkolisty kształt, w którym dolna krawędź drzwi jest najniższym punktem korpusu pojazdu. Lando jest Berliną bez sztywnego dachu, w miejscu którego pojawiła się konstrukcja rozkładana na dwie części (przód i tył) tworzącą po zamknięciu dach z oknami po bokach, pokryta najczęściej czarną, lakierowaną skórą. Pojazd został skonstruowany w XVII wieku w znanej z produkcji karet, niemieckiej miejscowości Landau (stąd nazwa). Początkowo używany jako pojazd dworski głównie w Niemczech i w Anglii, a w XIX i na początku XX wieku jako reprezentacyjny i wyjazdowy pojazd miejski. Współcześnie można w niektórych miastach spotkać lando w charakterze fiakra.


(Henryk von Groc Hrychowicz) #9

KURIERKA

Pojazd pocztowy powszechnie używany w XIX wieku. Zamknięta buda posiada z przodu i z tyłu skrzynie na pakunki. Miejsca dla pasażerów znajdują się: na koźle, ławce na dachu, na tylnej skrzyni bagażowej oraz w budzie. Najtańsze miejsca były na zewnątrz mail coacha. W zimie podczas śnieżycy zdarzało się, że pasażerowie siedzący na zewnątrz zamarzali.Mail Coache kursowały z dokładnością zegarka. Przed wjazdem do miejscowości pocztylion trąbką dawał sygnał informujący stację przeprzęgową o konieczności wyprowadzenia koni i błyskawicznej ich zmianie. Przeciwieństwem komunikacji Mail Coachami w Anglii były Stage Coache. Kursowały na określonych trasach z dokładnością do kilku godzin. W tej komunikacji powożący podchodził w zajeździe do swoich pasażerów i mówił: „w zasadzie jestem gotowy do jazdy, ale jeżeli ktoś chce wypić jeszcze jedną butelkę to śmiało”.


(Henryk von Groc Hrychowicz) #10

COUPE KARET

Wyjazdowy pojazd paradny, miejski lub podróżny, zawsze zamknięty z kozłem stangreckim i lokajskim z tyłu. W XVII i XVIII wieku pojazdy te były zawieszone na pasach, w XIX na resorach eliptycznych (horyzontalnych).


(Henryk von Groc Hrychowicz) #11

COUPE

Kareta miejska na dwie osoby, wprowadzona w roku 1838 przez lorda Broughama jako pojazd dżentelmeński. Konstrukcyjnie coupe jest „obciętą Berliną”, czyli zamkniętym, dwuosobowym pojazdem, powożonym z kozła. Coupe ze składanym siedzeniem dla dzieci nazywane jest Coupe ¾.


(Henryk von Groc Hrychowicz) #12

Vis a vis

Odkryta kareta, mieszcząca cztery osoby siedzące naprzeciw siebie, zazwyczaj bez drzwiczek, czasem ze składanym dachem.


(Henryk von Groc Hrychowicz) #13

MILORD

Najbardziej popularny powóz w 2 połowie XIX i ma początku XX wieku. Dkonstruowany w Anglii w 1835 roku, dwuosobowy, z kozłem stangreckim i budą do składania, nisko osadzony na resorach eliptycznych. Liczne odmiany milorda przyjęto jako dorożki. które są często spotykany w miastach jako pojazd turystyczny.


(Henryk von Groc Hrychowicz) #14

VICTORIA

Elegancki pojazd czterokołowy ze składaną budą, zazwyczaj ciemno lakierowany, ze zdejmowanym kozłem osadzonym na żelaznym szkielecie. Pod koniec XIX wieku zyskał ogromną popularność w całej Europie.


(Henryk von Groc Hrychowicz) #15

BRYCZKA

Typowo polski, wiejski pojazd czterokołowy, odkryty, resorowany, lekki o prostej skrzyni i dwóch siedzeniach. Posiada bardzo dużo odmian. Zaprzęg jedno lub dwukonny w uprzęży szorowej.


(Henryk von Groc Hrychowicz) #16

DOKTORKA

Typowy dla Szwajcarii i południowych Niemiec mały pojazd czterokołowy ze składanym dachem, używany przez wykonawców wolnych zawodów, zamożnych gospodarzy oraz lekarzy. Odmiana z przekładanym wachlarzem przednim ( co umożliwiało powożenie z kozła) nosi nazwę Berner Chaise.


(Henryk von Groc Hrychowicz) #17

WAGONETKA

Czterokołowy pojazd zbliżony wyglądem do breka, lecz od niego lżejszy, ze skrzynią oraz często siedzeniami wzdłuż pojazdu i kozłem, czasem kryty rozkładaną budą.


(Henryk von Groc Hrychowicz) #18

FURGON

Czterokołowy pojazd do transportu towarów z płóciennym zadaszeniem rozpiętym na łukowatych pałąkach. Pod koniec XIX wieku płócienne zadaszenie zastąpiono zamkniętym nadwozie bez okien.


(Henryk von Groc Hrychowicz) #19

OMNIBUS

Kryty, czterokołowy, wieloosobowy miejski pojazd komunikacyjny na 10-16 osób. W Paryżu omnibusy pojawiły się w XVIII wieku, a w Warszawie w 1822 roku. W hotelach oraz do celów prywatnych używano omnibusy mniejsze, 6-8 osobowe.


(Henryk von Groc Hrychowicz) #20

GIG

Dwukołowy pojazd o charakterze sportowym. Używany w na przełomie XIX i XX wieku.