Zaprzysiężenie Cesarskiego i Królewskiego Rządu

(Franciszek Leopold I) #1

Na

podstawie artykułu 48 Ugody powołuję Cesarski i Królewski Rząd w składzie:
Jego Wysokość Borys von Targersdorf jako Prezydent Ministrów,
Jego Wysokość Andrew von Habsburg, Herzog von Hohenberg- wiceprezydent, ministerstwo spraw wewnętrznych,
JE Inger von Beillschmidt - ministerstwo propagandy i narracji,
JE Eryk Blume - ministerstwo kultury,
JE Henryk von Groc - ministerstwo wojny.

Wzywam powołanych do złożenia przysięgi. Wasza Wysokość von Targersdorf, proszę powtarzać za mną:

"Ja , Borys Targersdorf, obejmując urząd Prezydenta Ministrów Jego Cesarskiej i Królewskiej Mości, przysięgam przed obliczem Jego Cesarskiej i Królewskiej Mości oraz wszystkich Jego poddanych, że w sprawowaniu powierzonych mi obowiązków dochowam wierności Jego Cesarskiej i Królewskiej Mości, całej Monarchii Austro-Węgierskiej i Jej prawom, a dobro Monarchii będzie dla mnie najwyższym nakazem.”

(Borys Targersdorf) #2

Ja , Borys Targersdorf, obejmując urząd Prezydenta Ministrów Jego Cesarskiej i Królewskiej Mości, przysięgam przed obliczem Jego Cesarskiej i Królewskiej Mości oraz wszystkich Jego poddanych, że w sprawowaniu powierzonych mi obowiązków dochowam wierności Jego Cesarskiej i Królewskiej Mości, całej Monarchii Austro-Węgierskiej i Jej prawom, a dobro Monarchii będzie dla mnie najwyższym nakazem.

ukłon w stronę Tronu

(Franciszek Leopold I) #3

Wasza Wysokość @Andrew_von_Lichtenst, proszę powtarzać za mną:

" Ja , Andrew von Habsburg und Hohenberg, obejmując urząd Ministra Spraw Wewnętrznych Jego Cesarskiej i Królewskiej Mości, przysięgam przed obliczem Jego Cesarskiej i Królewskiej Mości oraz wszystkich Jego poddanych, że w sprawowaniu powierzonych mi obowiązków dochowam wierności Jego Cesarskiej i Królewskiej Mości, całej Monarchii Austro-Węgierskiej i Jej prawom, a dobro Monarchii będzie dla mnie najwyższym nakazem.”

(Andrew von Habsburg, Herzog von Hohenberg) #4

Ja , Andrew von Habsburg und Hohenberg, obejmując urząd Ministra Spraw Wewnętrznych Jego Cesarskiej i Królewskiej Mości, przysięgam przed obliczem Jego Cesarskiej i Królewskiej Mości oraz wszystkich Jego poddanych, że w sprawowaniu powierzonych mi obowiązków dochowam wierności Jego Cesarskiej i Królewskiej Mości, całej Monarchii Austro-Węgierskiej i Jej prawom, a dobro Monarchii będzie dla mnie najwyższym nakazem.”

(Franciszek Leopold I) #5

Dziękuję Wasza Wysokość.
Monarcha uścisnął dłonie nowemu Prezydentowi oraz Wiceprezydentowi
Proszę teraz pozostałych ministrów (@Inger_von_Beillschmi, @Erik, @Groc) o złożenie analogicznej przysięgi.

(Erik Blume) #6

Drżąc jak osika, wydukał z przejęciem:
-Ja, Erik Blume, obejmując urząd Ministra Kultury Jego Cesarskiej i Królewskiej Mości, przysięgam przed obliczem Jego Cesarskiej i Królewskiej Mości oraz wszystkich Jego poddanych, że w sprawowaniu powierzonych mi obowiązków dochowam wierności Jego Cesarskiej i Królewskiej Mości, całej Monarchii Austro-Węgierskiej i Jej prawom, a dobro Monarchii będzie dla mnie najwyższym nakazem.

(Borys Targersdorf) #7

szeroki uśmiech i dyskretne otarcie czoła chusteczką

(Inger von Beillschmidt) #8

Niemniej przejęta od poprzednika, z trudem opanowuje drżenie głosu.
-Ja, Inger von Beillschmidt, obejmując urząd Ministra Propagandy i Narracji Jego Cesarskiej i Królewskiej Mości, przysięgam przed obliczem Jego Cesarskiej i Królewskiej Mości oraz wszystkich Jego poddanych, że w sprawowaniu powierzonych mi obowiązków dochowam wierności Jego Cesarskiej i Królewskiej Mości, całej Monarchii Austro-Węgierskiej i Jej prawom, a dobro Monarchii będzie dla mnie najwyższym nakazem.

(Borys Targersdorf) #9

po złożeniu przysięgi podchodzi laufer, w barwach domu panującego, i wręcza bukiet przepięknych kwiatów

(Franciszek Leopold I) #10

Monarcha lekko uniósł brew na widok kwiatów, ale nie skomentował ni słowem ich pojawienia się. Miast tego pogratulował obojgu najmłodszym ministrom krótkim, żołnierskim wręcz, uściskiem dłoni.

(Borys Targersdorf) #11

nerwowe poprawienie fularu

(Maksymilian Rudolf von Habsburg) #12

Zaspany - obudził się w końcu ledwo godzinę temu po bardzo, baaaardzo ciężkiej nocy - wkracza do gabinetu ojca z kotem na ramieniu i nerwowo głaszcze lśniące białe futerko, przecierając oczy wierzchem nadgarstka.

Papa?… Bo ja mam długi kar…
Ach. Przepraszam. Pomyliłem drzwi, a może doby. Nie przeszkadzajcie sobie.

Zielony koronkowy peniuar w stylu firanek znanej aktorki hollywódzkiej Lillian Gish wlecze się za nim, kiedy staje przy biurku i bezceremonialnie nalewa sobie zimnej wody z karafki, uśmiechając się do obecnych.

(Inger von Beillschmidt) #13

Wodzi roziskrzonym wzrokiem za peniuarem Arcyksięcia. Nosiłaby.

(Franciszek Leopold I) #14

Zebrani w Małej Sali Recepcyjnej dygnitarze, politycy, dziennikarze, przedsiębiorcy oraz tuzy kultury i sztuki z wszystkich krajów Monarchii bardzo starannie ignorują pojawienie się na podium Jego Cesarskiej i Królewskiej Wysokości Maksymiliana Rudolfa von Habsburg-Lothringen (etc., etc.). Wszyscy zostali uprzedzeni o drobnych ekstrawagancjach następcy tronu, jak też o potencjalnych dalekosiężnych skutkach wszelkich niedyskrecji w tym temacie. Co prawda niepozorny, szary człowiek o fizjonomii doskonale żadnej, który pouczenia udzielał przedstawił się jako zaledwie młodszy referent w biurze prasowym Dworu i zapewnił że nie ma żadnych powiązań z żandarmerią, jednak z jakiegoś powodu to właśnie wydawało się najbardziej przerażające.

(Maksymilian Rudolf von Habsburg) #15

Arcyksiężniczka, spacyfikowana w ten sposób we wszelkich faktycznych czy też domniemanych próbach wywołania skandalu, siada wobec tego na empirowej kanapie obok przedstawicieli prasy, przekłada sobie Radżę na kolana i zaczyna drapać to cesarskie i królewskie zwierzę u nasady ogona, pytając je cicho, kto jest najpiękniejszą koszką po tej stronie Dunaju, no kto - wpatruje się jednak przy tym w jego ekscentryczność ministra kultury, a czasem zezuje nawet na samego premiera.

(Erik Blume) #16

Z trudem powstrzymuje się by po prostu zerwać się z ceremonii i podbiec do arcyksięcia. Spogląda na niego tęsknie zamiast tego.
-Maksie. Błagam, poczekaj na mnie, udamy się wieczorem na ślizgawkę. Tak jak obiecałem.
Z jawnym trudem też próbuje unikać spoglądania na arcyksiążęcego kota.

(Maksymilian Rudolf von Habsburg) #17

W ciszy, która zaległa - dzięki której zresztą świeżo upieczony minister był tak dobrze słyszalny - Maksymilian obraca tylko chłodne spojrzenie w kierunku jakiegoś dziennikarza, który zaczął energicznie notować.

C. i K. Żurnalisty poinformowane w tym miejscu zostają, że w cesarskim mieście Wiedniu jest obecnie około dwustu legalnych i nielegalnych lodowisk, wliczając w to ślizgawki organizowane przez dzieci uliczne na Dunaju. Darz bór… a może lód.

Wstaje, ponownie układając sobie kota na ręku, i z ukłonem wychodzi, do ostatnich chwil wpatrując się w ministra tektury.

(Borys Targersdorf) #18

ślizgawka w September? zapowiada się zima stulecia

(Henryk von Groc Hrychowicz) #19

Ja , Henryk Mikołaj von Groc Hrychowicz, obejmując urząd Ministra Wojny Jego Cesarskiej i Królewskiej Mości, przysięgam przed obliczem Jego Cesarskiej i Królewskiej Mości oraz wszystkich Jego poddanych, że w sprawowaniu powierzonych mi obowiązków dochowam wierności Jego Cesarskiej i Królewskiej Mości, całej Monarchii Austro-Węgierskiej i Jej prawom, a dobro Monarchii będzie dla mnie najwyższym nakazem.”

(Borys Targersdorf) #20

uśmiech i zadowolenie, ale też ulga, odmalowały się na twarzy Regenta