Zapytanie o stan sił powietrznych

stab
sztab
lotnictwo
wojsko

(Xavery edler Kłopocki) #1

Kancelaria Regenta Monarchii k. u. k. Hofburg Palast Michaelerkuppel, Wien Ehzgtm. Österreich u. d. Enns
Szef Sztabu Generalnego Heinrich von @Groc Generalstab, Blocksberg Citadella Budapest, Kgrch Ungarn Länder der heiligen ungarischen Stephanskrone

Herr General!

Proszę o pilną informację, czy lotnictwo nasze dysponuje odpowiednimi środkami aby przeprowadzić i zabezpieczyć podróż dostojnika państwowego do Warszawy i z powrotem w dniach 15 - 18 b.m.

pieczeŃć

Załączam wyrazy szacunku Xavery Franciszek Edler Kłopocki Regent Monarchii Austro-Węgierskiej

(Henryk von Groc Hrychowicz) #2

Wasza Wysokość

Siły Zbrojne mogą przygotować jeden z ciężkich bombowców do transportu dygnitarza Monarchii i kilku osób towarzyszących. Możemy również wyznaczyć eskortę lotniczą z pośród 2 dywizjonów lotnictwa myśliwskiego. Pragnę jednak zauważyć, iż Rzeczpospolita Obojga Narodów nie jest przygotowana do przyjęcia naszych samolotów. Właściwsze będzie przygotowanie transportu morskiego.

(Xavery edler Kłopocki) #3

Herr General.

Prawdę mówiąc liczyłem na jakiś sterowiec z ewentualną obstawą. Czy mamy taki sprzęt na stanie? Wydaje mi się że jakkolwiek zeppelin może wzbudzić w Warszawie spore zainteresowanie, to wymagania cumownicze tych mniejszych pozwalają na bezpieczne lądowanie na dowolnym w zasadzie placu pod warunkiem że jest wystarczająco duży. Rzecz jasna mogę się mylić, nie jestem aż tak wybitnym znawcą techniki wojskowej jak Herr General.

Załączam ukłony. Kłopocki, regent

(Henryk von Groc Hrychowicz) #4

Niestety, ze smutkiem muszę poinformować, iż oczekiwania Waszej Wysokości nie uda się zrealizować. Nasza armia obecnie nie posiada żadnego sprawnego sterowca.

(Xavery edler Kłopocki) #5

Danke Schón, herr General. ile w przybliżeniu zajęłaby podróż dRzeczypospolitej drogą morską?

(Henryk von Groc Hrychowicz) #6

Jeśli Wasza Wysokość wejdzie jutro na pokład któregoś z naszych statków, to 15 grudnia z samego rana powinien dotrzeć do Gdańska.

(Xavery edler Kłopocki) #7

Danke Schón!

(Naprawdę nie mamy sterowców na stanie? :frowning: A planujemy się w takowe zaopatrzyć?)

(Andrew von Lichtenstein) #8

Ekscelencjo Delegacje może popłynąć na jednym z krążowników K.u.K. Kriegsmarine, Tylko czy przybycie delegacji na okręcie wojennym nie będzie poczytane jako demonstracja siły ?

(Borys Targersdorf) #9

Absolutnie nie, okręty wojenne może nie są luksusowe ale są szybkie, niezawodne i bezpieczne.